Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’nin doğusuna hava saldırısı: 28 DEAŞ militanı öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgiye göre, ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri’ne ait savaş uçaklarının Suriye’nin doğusundaki DEAŞ terör örgütüne ait mevzilere düzenlediği bombardımanda, en az 28 DEAŞ militanı öldü.

Arap ve Kürt savaşçıların oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin hava desteğiyle, Suriye’nin doğusundaki Deyr-i Zor kenti yakınlarında DEAŞ kontrolünde kalan son bölgelere yönelik kara operasyonlarını sürdürüyor.

Koalisyon güçlerinin bombardımanlarına ilişkin bilgi veren SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, “Koalisyona ait savaş uçakların ve SDG’ye bağlı topçu birliklerinin Deyr-i Zor kenti yakınlarındaki DEAŞ mevzilerine düzenlediği bombardımanlarda, en az 28 DEAŞ militanı öldü” dedi.

Ölü sayısı artabilir

Bombardımanların devam ettiğini ve ölü sayısının artabileceğini ifade eden Abdurrahman, bölgede DEAŞ kontrolünde sadece küçük bir bölgenin kaldığını sözlerine ekledi.

Uluslararası Koalisyon Güçleri bünyesinde bulunan Fransız General Fransua Bariso, Temmuz sonu yaptığı açıklamada, DEAŞ terör örgütünün elinde sadece Deyri Zor’a bağlı Ebu Kemal ve Hecin beldeleri arasındaki Irak sınırına yakın küçük bir bölgenin kaldığını söylemişti.

Bölgede sadece birkaç yüz DEAŞ militanı kaldığına işaret eden Bariso, buna karşılık Deyr-i Zor kırsalındaki çatışmaların birkaç ay daha süreceğini ifade etmişti.