Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’nin güneyinde tansiyon yükseliyor: ABD uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejimi dün, güney cephesine yaptığı bombardımanda Şam, Dera ve Kuneytire bölgelerindeki kırsal alanları hedef aldı. ABD tarafından önerilen ateşkes anlaşması ve önceki uyarıların dikkate alınmamasıyla tırmanan şiddet olayları Ramazan Bayramı’nın ilk gününde en az altı sivilin ölmesine neden oldu.

Rejimin son saldırılarının ardından ABD dün yaptığı açıklamada, “Şam ihlallerine tepki olarak sağlam ve uygun önlemler alma taahhüdünü” tekrarladı.

Putin, Netanyahu ile görüştü

Kremlin Güney Suriye’deki muhtemel gelişmeler ile ilgili cuma günü yaptığı açıklamada, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefon görüşmesi sırasında İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Suriye’deki koordinasyonu güçlendirmeyi kabul etti” dedi.

Ayrıca Kremlin, Suriye ile İsrail arasındaki sınır bölgesinde güvenliği sağlamak için ortak çabaları ele aldıklarını açıkladı.

Suriye rejimi, yaptığı füze saldırıları ile ateşkes anlaşmasını ihlal ederken bombalama, bölgede yakın zamanda başlatılacak olan askeri operasyon için yapılan hazırlık kapsamında düzenlendi.

“Hükümet operasyonları endişe veriyor”

ABD, rejimin sınır boyunda tansiyonu artıracak bu davranışına oldukça hızlı tepki gösterirken Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, “Geçtiğimiz yıl ABD, Ürdün ve Rusya arasında müzakere edilen ve Kasım ayında Vietnam’ın Da Nang şehrinde, Trump ve Putin tarafından onaylanan “tampon bölgenin” sınırları içinde olan Güneybatı Suriye’deki hükümet operasyonlarının raporları endişe veriyor” dedi.

ABD’den ateşkes kararı açıklaması

Açıklamanın devamında, “ABD olarak, Güneybatı Suriye’deki bölgenin istikrarının korunması için ateşkes kararını sürdürüyoruz. Suriye hükümetinin güneybatı Suriye’deki tırmanışın azaldığı bölgeye karşı yürüttüğü her türlü askeri harekatın çatışmayı genişletme riski taşıdığını yineliyoruz. Ayrıca, ABD’nin Suriye Hükümeti’nin bu bölgedeki ihlallerine karşı katı önlemler alacağını teyit ediyoruz. Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olma vasfıyla, saldırıları durdurması için Suriye hükümetine karşı diplomatik ve askeri nüfuzunu kullanmakla resmi olarak sorumludur. Ayrıca Rusya’dan, Güneydoğu Suriye’deki BM Güvenlik Konseyi’nin 2245 sayılı kararı ve ateşkes anlaşmaları kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesini istiyoruz” denildi.

Esed: Çabalar başarısız olursa askeri güce başvururuz

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Muhalefet kontrolü altındaki ülkenin güneybatısında siyasi bir çözüm arayışında olduklarını, ancak çabaların başarısız olması halinde askeri güce başvuracağını” belirtti.

Esed, İran kanalı Al-Alam News Network ile Çarşamba günü yaptığı bir röportajda ise, “Eğer siyasi çözüm sürecinde başarılı olmazsak, bölgeyi kurtarmak için zora başvurmaktan başka seçenek yok” açıklamasında bulundu.

Şarku’l Avsat’a konuşan muhalif askeri kaynaklar, rejimin kendi güçlerini 10 günden fazla bir süredir güney bölgesine ittiğini belirttiler.

“Saldırılar, rejim için savaş yolunu açmaya başladı”

Kaynak konuşmanın devamında ise, “Ani saldırılar, bu ayın başından beri olası bir savaş için rejim tarafından başlatılan hazırlıklardan sonra geldi. İsrail’in işgal ettiği Golan Tepeleri sınırına yakın Kafr Shams ve Al-Harra kasabalarını hedef alan topçu ve roket saldırıları, rejim için bir savaşın yolunu açmaya başladı” denildi.

Ayrıca askeri kaynaklar, Rejim güçlerinin topçu bombardımanına ve füzeye güvendiğini, ancak hava kuvvetlerinin bombalama hattına müdahale etmediğini belirtti.

Bölge kritik öneme sahip

Güney bölgesinin önemi, Şam’a olan yakınlığına ek olarak İsrail ve Ürdün arasındaki sınır bölgesi olmasından kaynaklanıyor. Muhalifler, İsrail protestolarının doğduğu yer olan Daraa eyaletinin yüzde 70’ini kontrol ediyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) dün, Dera’nın batı kırsalındaki çeşitli kasabalarda rejim kuvvetlerinin topçu ve roket ateşi sonucu ikisi çocuk altı kişinin öldüğünü bildirdi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer alıyor:

“Devam eden tırmanma süreci, Şam- Dera- Kuneytire bölgelerindeki kırsal alanlarından oluşan “Ölüm Üçgeni”ndeki Deir al-Adas’a yeni askeri güçlerin getirilmesiyle aynı zamana denk geldi. Söz konusu tırmanma süreci, Rejimin güçlerinin Kuneytire ve Dera eyaletlerinde savaşçı ve İslamî gruplara karşı harekete geçmek için devam eden hazırlık çalışmalarının kapsamında değerlendirilebilir.”

Muhalifler olası saldırı için hazırlık yapıyor

SOHR, geçtiğimiz hafta Rejim güçlerinden yüzlercesini, destekçi militanları, teçhizat ve mühimmat taşıyan düzinelerce zırhlı araçlar gözlemledi. Bununla birlikte muhalif gruplar, rejim kuvvetlerinin her an başlatabileceği bir saldırıya hazırlık olarak bölgede seferber olmaya ve pozisyonlarını güçlendirmeye çalışıyorlar.

Aylar sonra güneydeki ilk tırmanış

SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, “Dünkü kurbanların sayısı, bölgede ateşkes ilan edildiğinden bu yana en yüksek rakam. Bölge, çatışmaların tırmandırılması için uygun bir sıcak nokta olarak görülüyor” dedi.

Suriye rejimi, güney bölgedeki saldırılarla ile ilgili söylenenleri reddetti. Resmi medya, sadece Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ali Abdullah Eyüp’ün Ramazan Bayramı dolayısıyla güney bölgesindeki savaş gruplarından birine yaptığı saha ziyaretini bildirmişti.

SOHR’dan çarpıcı iddia

Güney cephesindeki gelişmelerle ilgili olarak Gözlemevi, meçhul bazı kişilerin, Dera kırsalının orta kesimlerinde bulunan Da’el Kasabası’nda “Uzlaşı Heyeti Başkanı”nın kaçırıldığını açıkladı.

Gözlemevi yaptığı açıklamada, “Söz konusu kaçırma hadisesi, çoğunlukla rejimle uzlaşan üyelerin bulunduğu Dera ilinin genelinde artan suikast operasyonları çerçevesinde geldi” dedi.

Aktivistler, Suriye’nin güneyindeki Dera eyaletinde suikastlerin hızla devam ettiğinden bahsederken söz konusu suikastlerin, bölgesel ve uluslararası istişareleri engelledikten sonra Suriye’nin güneyinde bir anlaşmaya varmak için yerel istişarelerde bulunmaya yönelik Rus teklifleri ile çakıştığına dikkat çekti.