Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’nin kuzeyinde karşılıklı bombardımanlar gerçekleşti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye hükümet güçleri ve muhalif kuvvetler arasında dün, Hama’daki silahlardan arındırılmış bölgede karşılıklı bombardıman gerçekleşti.

Suriye Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden bir kaynak, DPA’ya yaptığı açıklamada “Soçi anlaşmasına karşı çıkan muhalif grupların kuzeybatı Hama kırsalındaki Jurin bölgesinde yer alan hükümet güçleri mevzilerini hedef alması sonucunda bölgede yer alan çok sayıda rejim unsuru öldü ve yaralandı” bilgisini verdi.

Suriyeli muhaliflere yakın sosyal medya sitelerinde de Soçi anlaşmasına karşı çıkan Ensar ed-Din Cephesi ve Hurras el Din (Dinin Muhafızları) unsurlarının hükümet güçleri mevzilerini güdümlü tanksavar füzelerle hedef alması nedeniyle bölgede çok sayıda patlama gerçekleştiğini aktarıldı.

Rejim güçlerine yakın medya kaynakları, Suriye ordusunun Hama’nın kuzey kırsalındaki el-Lataminah beldesi civarında konuşlu silahlı güçleri ağır silahlarla hedef aldığını aktardı.

Türkiye ile Rusya arasında varılan Soçi anlaşması kuzeybatı Lazkiye kırsalından İdlib, Hama ve Halep’in batı kırsalına kadar 15-20 kilometrelik bir alanda bölgenin ağır silahlardan arındırılmasını hedefliyor. Anlaşma uyarınca bölgeden ağır silahlar çekildi.