Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’nin kuzeyinde şiddetli bombardımanlar meydana geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) bildirdiğine göre Suriye’nin kuzeyindeki muhalif grupların ve rejim güçlerinin kontrolü altındaki bölgeler çarşamba gecesi, ülkenin kuzeybatısında tampon bölge kurulmasına yönelik varılan anlaşmanın ilanından bu yanaki en ağır bombardımana sahne oldu.

Rusya ve Türkiye geçen ay, İdlib’in bir kısmı ile muhaliflerin Batı Halep, Kuzey Hama ve Kuzeydoğu Lazkiye kırsallarındaki kontrol bölgelerini kapsayan ve 15 – 20 kilometre derinliğinde olması planlanan bir tampon bölge kurulması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Fransız Haber Ajansı AFP’ye konuşan Gözlemevi Müdürü Rami Abdurrahman, “Rejim güçleri ile muhalif ve radikal gruplar arasında, Suriye’nin kuzeyindeki Halep kentinin batı kısmında ve Batı Halep kırsalında karşılıklı roket ve topçu saldırıları gerçekleşti” dedi.

Gözlemevi Müdürü, muhalif ve radikal grupların son kalesi olan İdlib’de bir tampon bölge kurulmasına dair Rus-Türk anlaşmasının ilan edildiği 17 Eylül’den bu yana yaşanan en şiddetli bombalamanın arkasında Şam’ın haftalar önce başlattığı askeri saldırı olduğunu ifade etti.

Anlaşmanın imzalanmasından bu yana, İdlib ve çevresinde her iki taraftan da aralıklı olarak düzenlenen bombardıman haricinde sakinlik hakim. Son olarak Halep’te muhalif gruplar tarafından yapılan bombardımanda üç sivil ölmüştü.

Gözlemevi’ne göre rejim güçlerinin gece füze ve topçularla düzenlediği bombardıman Halep’in kuzeybatı kırsalındaki silahtan arındırılmış bölge sınırları içindeki Kefr Hamra köyünde bir kız çocuğunun ölümüne neden oldu.

Gözlemevi Müdürü Abdurrahman, tampon bölgedeki muhalif grupların Halep kentindeki bazı mahallelere fırlattığı mermi nedeniyle on sivilin yaralandığını aktardı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’dan da yaralı sayısına ilişkin verilen bilgi aynıydı. Ajans ayrıca “ordu birimlerinin füzelere silahlarla gerekli cevabı verdiğini” bildirdi.

İdlib ve çevresindeki muhalif grupların kurduğu Ulusal Kurtuluş Cephesi adlı koalisyon, rejimi Rus-Türk anlaşmasını “ihlal” etmekle suçladı. Kontrolü altındaki bölgelere yönelik herhangi bir saldırıya karşı hafif ve orta düzey silahlar kullanarak hemen cevap verdiğini belirtti.

Türk-Rus anlaşması uyarınca bu ayın 10’unda, İdlib’de ve çevresindeki ağır silahlar bölgeden uzaklaştırıldı. Radikal grupların 10 gün önce silahları tahliye etmesi gerekiyordu.
Radikallerin geri çekilmemelerine rağmen Moskova ve Ankara anlaşmanın yürürlüğe girdiğini doğruladı.

Suriye Gözlemevi ise henüz herhangi bir radikal grubun silahtan arındırılmış bölgeden çekilmediğini belirtti.

Karşılıklı bombardıman, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in katılımıyla İstanbul’da düzenlenecek zirveden iki gün önce gerçekleşti. Suriye konulu zirvenin başlıca gündem maddeleri İdlib ve 2011’den bu yana devam eden çatışmaları çözüme kavuşturması beklenen “politik süreç” olacak.