Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’nin kuzeyindeki Kürtler yeni bir TSK saldırısından korkuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şemo Osman, Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye sınırına yakın olan bölgede yer alan evine, birkaç gün önce obüs topu düşmesinin ardından, Ankara’nın Kürtlere karşı yeni bir saldırı başlatma tehditleri nedeniyle çocuklarının okula gitmek için bile olsa evden çıkmasına izin vermiyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), bundan yaklaşık 10 gün önce, obüsler ile Kürt militanlar tarafından kontrol edilen sınır yakınındaki alanları hedef almıştı.

Söz konusu obüs toplarından biri, Halep’in kuzeyinde yer alan Kobani’deki Eşme Köyü’nde yaşayan Şemo Osman’ın (38) evine düştü ve hasara neden oldu. Fakat, Şemo Osman, evinin yeniden hedef alınma korkusuyla henüz evini tamir etme niyetinde değil.

AFP’ye konuşan Osman, “Evimizin damına çıkamıyoruz. Çocuklar korkuyor. Evden çıkmıyorlar. Onları okula bile göndermiyoruz” dedi.

Osman’ın evinden, sınırın diğer tarafından dalgalanan Türk bayrağını görmek mümkün.

TSK, köyün bir başka tarafında da, Ankara’nın terör örgütü olarak sınıflandırdığı YPG birimlerini hedef aldı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi’nin dedesi Süleyman Şah’ın türbesi, Caber Kalesi diye bilinen ve 1921’de Türkiye ile Fransa arasında imzalanan anlaşmayla Türkiye toprağı sayılan bir bölgedeyken, DEAŞ tehdidi nedeniyle 2015 yılında Türkiye sınırına 200 metre uzaklıkta olan söz konusu Eşme köyüne taşınmıştı.

Askeri operasyon tehdidi

Türkiye, kendisine yakın olan Suriyeli muhalif gruplarla işbirliği içerisinde Afrin’i kontrol altına almasının ardından, Kürt militanlara karşı askeri bir operasyon başlatılabileceğine dair tehditler yöneltmişti.

Erdoğan, geçtiğimiz ayın sonlarında konuya dair yaptığı bir değerlendirmede, “Suriye’de Fırat’ın doğusundaki bu terör örgütüne yönelik ‘kapsamlı ve etkili’ bir operasyonun hazırlıkları tamamlandı. Her zaman söylediğim gibi, bir gece ansızın gelebiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

“Bizi ne beklediğini bilmiyoruz”

Eşme köyüne birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Kör Ali köyünde yaşayan Mustafa Raşo (70), koltuk değneklerini kullanarak TSK tarafından hedef alınan bölgeyi işaret edip, “Bizi ne beklediğini bilmiyoruz. Eğer Türkler bize saldırırsa, silahlarımızı alıp, köyümüzü koruyacağız. Bizi her yönden mermi ve havan topu ile hedef aldılar. Bize rastgele ateş ettiler” dedi.

Altmış yaşlarındaki Hamo Misibekradi ise, “Uluslararası toplum bize yardım etmeli ve adaletsizliği kabul etmemeli. Erdoğan, Afrin’de olduğu gibi Rojava’yı silmek istiyor. ABD bu adaletsizliği kabul etmemeli” dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, TSK’nın, Kobani ve Tel Abyad bölgelerini hedef alan bombardımanı sonucu, 5 YPG unsuru ve bir kız çocuğu öldü.

Eylül ayından bu yana ise, bölgede çatışmalarda 330 Kürt militan öldürüldü.

“ Saldırılar DEAŞ’ın hayatta kalmasına yardım ediyor”

Geçtiğimiz Salı günü Hecin kasabasında öldürülen YPG’liler için Kobani’de düzenlenen cenaze törenine yüzlerce Kürt militan katıldı.

Cenaze törenine katılan Kürt yetkililer, TSK’nın saldırılarını kınadı. Kobani’nin savunma heyeti yetkilisi İsmet Şeyh Hasan, “Türkiye’nin saldırıları DEAŞ’ın hayatta kalmasına yardım ediyor. Türk devleti Kürt halkına karşı. Bölgelerimizdeki herhangi bir Türk saldırısına cevap verme hakkımız var” yorumunda bulundu.

Ankara: Siviller hedef alınmıyor

Ankara ise, sivillerin hedef alınmadığını ve sadece Kürt militanların mevzilerine odaklandığını vurguluyor.