Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’nin kuzeyindeki ‘tampon bölge’ de çatışmalar yeniden başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Şarku’l Avsat

Suriyeli muhalifler, Türkiye-Rusya arasında mutabakata varılan çatışmasızlık bölgesindeki İdlip ve Hama’da rejim güçleriyle muhalifler arasında gerilimin tırmandığını bildirdi.

Muhalif Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin komutanlarından birinin verdiği bilgiye göre, rejim güçleri İdlip kırsalına 3 top ateşi attı. Muhalifler de bu atışa karşılık verdi, iki taraf arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Soçi anlaşması uyarınca silahtan arındırılmış bölge hattında bulunan köyler her gün düzenli olarak rejim güçleri tarafından bombalanıyor. Esed güçleri birkaç gün önce Hama kırsalına sızarak “Ceyşul İzze” grubunun 20’den fazla elemanını öldürdü.

HTŞ 10 Esed askerini öldürdü

Öte yandan Heyet-i Tahriru’ş Şam (HTŞ) kendilerine ait sosyal medya hesaplarında, içlerinde 4 keskin nişancının bulunduğu 10 rejim askerini İdlib’in doğusunda bulunan Tukan tepesinde öldürdüğünü açıkladı.

Bu arada Cerablus kentinin sakinleri, bölgede güvenliğin kötüye gitmesini protesto ederek şehre giden ana yolları kapattı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Doğu Halep’te bulunan muhalifler, halkın askeri merkezlerin bölgeden tam olarak çıkarılmasını ve bomba yüklü araçların bölgeye girmesinde ihmali olanlardan hesap sorulmasını istediklerini belirtti.

Bomba yüklü araç önceki gün polis merkezinin önünde patlatılmış ve çoğu sivil 10 kişinin ölümüne sebep olmuştu.

Öte yandan Fırat Kalkanı Operasyonu çerçevesinde Türkiye tarafından desteklenen Cerablus’taki muhalifler, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) hakimiyetindeki Menbiç sınırına geldiler.

Cerablus, yıl içinde onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı pek çok patlamaya şahit oldu. Suriyeli muhalifler bu patlamalarla ilgili DEAŞ ve SDG’nin ana bileşeni YPG’yi suçluyor.