Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sürücüsüz toplu taşıma araçları Dubai’de test sürüşlerine başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Körfez ticaret ve turizm merkezinin dünyadaki en akıllı şehirlerden birine dönüşmesine yardımcı olacağı umuduyla Dubai, otonom podların test sürüşüne başladı.

Dubai’nin Yollar ve Taşımacılık Otoritesi’nden (RTA) yetkililer, İtalyan Next Future Transportation şirketi tarafından üretilen mobil araçları Dubai’nin ana caddesinde gösterime tanıttı. Vatandaşlar, bu mobil araçlara yoğun ilgi gösterdi.

6 adet oturan yolcu ve 4 kişinin ayakta durabileceği kapasitede dizayn edilen bu araçların geliştirilmesi için 1.5 milyon dolar tahsis edildi.

Ulaşımın yüzde 25’i sürücüsüz araçlarla gerçekleştirilecek

Bu program kapsamında 2030 yılına kadar şehir içi ulaşımın yüzde 25’inin sürücüsüz araçlarla gerçekleşmesi hedefleniyor.

RTA’daki Otomatik Tahsilat Sistemleri Müdürü Halid el-Avadi bu testlerin, 2 aracın performansını geliştirmeyi hedeflediğini, ayrıca otobüsler ve deniz taşımacılığı sistemi de dahil olmak üzere çeşitli projeler geliştirildiğini söyledi.

RTA yetkilileri otonom podların birkaç yıl içinde önceden programlanmış güzergahlarda hizmet vereceğini, ancak daha sonra cep telefonu uygulamasını kullanarak evden çağrılmasının mümkün olacağını belirtti.

Elektrikle şarj olan araçların hızı saatte 80 km’ye kadar çıkabiliyor. Dubai, geçtiğimiz yıl pilotu olmayan ilk taksi servisi ‘Drone Taxi’yi denemişti.