Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Adalet Bakanı: Yargımız adil ve iç işlerimize müdahale kabul edilemez | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Adalet Bakanı Şeyh Dr. Velid el-Samaani, Kanada ile yaşanan krize yönelik yaptığı değerlendirmede Suudi Arabistan yargısının adil olduğunun altını çizdi. Ülkenin iç işlerine müdahale edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan Adalet Bakanı, “Ülkemizin iç işlerine ve özellikle de bağımsız ve adil olan yargı sistemimize herhangi bir tarafın müdahalesini kategorik olarak reddediyoruz” diyerek Suudi yargısının terörle suçlananlar da dahil olmak üzere tüm sanıklara adil yargılanma prosedürlerinin gerektirdiği biçimde muamele ettiğini söyledi. Avukat tayin etme, hakkındaki tüm belgeleri ve kayıtları görme hakkı gibi tüm garantileri verdiğini belirtti.

Suudi Arabistan’ın terör olayları ya da diğer durumlarla ilgili saklayacak hiçbir şeyi olmadığı kaydeden Adalet Bakanı şu ifadeleri kullandı:

“Aksine, açıklamaktan gurur duyduğumuz durumlarımız var. Suudi Arabistan’daki yargı sisteminde terör davaları da dahil olmak üzere tüm davalarda adil yargılama standartları uygulanır.”

Suudi Arabistan’daki yargı sisteminin, suçluluğu ispatlanıncaya kadar kişinin masum sayılmasını öngören ‘suçsuzluk karinesi’ ilkesine dikkat ettiğini dile getiren Bakan, mahkûm edilen kişinin kendisine verilen cezaya itiraz etme hakkı olduğunu da sözlerine ekledi.