Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Başsavcılığı: Kaşıkçı konsolosluktaki arbedede öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Başsavcılığı yaptığı açıklamada, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu.
Suudi Arabistan Başsavcısı, Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin yürütülen ilk soruşturmalar sonucunda elde edilen bilgilerin, Kaşıkçı ile konsoloslukta bulunduğu sırada onu karşılayanlar arasında tartışmaların meydana geldiğini ve kavgaya dönüşen tartışmanın Kaşıkçı’nın ölümü ile sonuçlandığını bildirdi.

Savcılık, yürütülen soruşturma kapsamında şu ana kadar tümü Suudi uyruklu 18 kişinin gözaltına alındığını, olayın aydınlatılması için bu olaya dahil olan herkesin adalet önüne çıkarmaya hazır olduklarını açıkladı.

İstihbarat Başkan Yardımcısı görevden alındı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın başkanlığında bir bakanlar komitesi oluşturulması emri verdi. Söz konusu komitede Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz, Devlet Bakanı Dr. İbrahim el-Assaf, Devlet Bakanı Dr. Müsaid Ayban ve Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, İstihbarat Başkanı Halid el- Humeydan ve Devlet Güvenlik Müdürü’nün bulunacağı belirtildi. Ayrıca bu komitenin çalışmalarının sonuçlarını bir ay içerisinde sunması talep edildi. Bu karar, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Genel İstihbarat Başkanlığının yeniden yapılandırılmasına, yetkilerinin doğru bir şekilde tanımlamasına, yönetmeliklerin yenilenmesine duyulan ihtiyacı Kralı Selman bin Abdulaziz’e iletmesinin ardından geldi.

Kral Selman bin Abdulaziz bunun yanı sıra, aralarında İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri ile Kraliyet Mahkemesi danışmanı Suud al-Kahtani’nin görevden alındığını da içeren dizi kraliyet emri çıkardı.

Krallık tarafından gerekli adımlar atılıyor

Diğer yandan yetkili bir Suudi kaynak tarafından yapılan açıklamada, Riyad’ın Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolması meselesi ile en üst düzeyde ilgilendiği ve kayboluşuna ilişkin nedenlerin ve koşulların ortaya çıkarılması için Krallık tarafından gerekli adımların atıldığı belirtildi.

Mevkidaşlarıyla işbirliği yapmaları ve soruşturmaya katılmaları amacıyla 6 Ekim’de Türkiye’ye bir güvenlik ekibi gönderildi. Bunu, Türk güvenlik makamlarının İstanbul konsolosluğunu ve konsolosun evini incelemelerine izin verilmesinin yanı sıra Krallık ve Türkiye Cumhuriyeti arasında ortak bir güvenlik ekibi oluşturuldu.

Suudi savcılığı, herhangi bir bilgileri olup olmadığını ya da olaya karışıp karışmadıklarını öğrenmek için Türk yetkililerin ortak güvenlik ekibine sağladığı bilgiler temelinde bir dizi şüpheliyi soruşturdu.

Güvenlik makamlarının elde ettiği bilgiler Kaşıkçı’nın konsolosluktan ayrıldığını gösteriyor.

Kaynak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Savcılık tarafından yapılan ilk soruşturmalar, şüphelinin, Cemal Kaşıkçı ile görüşmek üzere İstanbul’a gittiğini ortaya koydu. Elde edilen sonuçlar, İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda bulunan Cemal Kaşıkçı ile şüpheliler arasında yaşanan tartışmanın, olayın gidişatını değiştirdiğini gösteriyor. Olumsuz bir şekilde gelişen tartışmalar Kaşıkçı ile diğer bazı kimseler arasında yaşanan bir kavga ile neticelendi. Kötüleşen durum Kaşıkçı’nın vefatı ile sonuçlandı.”

Tamamı Suudi vatandaşı olan 18 kişi hakkında soruşturmaların devam ettiğine atıfta bulunan kaynak, Krallık’ın gerçekleşen acı verici gelişmeler karşısında duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi.

Kaynak, Krallık’taki yetkililerin gerçekleri kamuoyuna açıklayacaklarını vurgulayarak, olaya karışan herkesin soruşturulacağını ve yetkili mahkemelere yönlendirilerek adalete teslim edileceklerini belirtti.