Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: 15 bin Kanadalı, Krallık’ta güven içinde yaşıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı dün Twitter’daki resmi hesabından dün yaptığı paylaşımda 15 bin Kanadalının Krallık’ta “güvenli bir toplum” içinde yaşadığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, bilgilendirmeye yönelik hazırladığı bir grafikte “15 bin Kanadalı Suudi Arabistan’da yaşıyor. Onlara saygı duyuyoruz ve onlarla birlikte çalışıyoruz. Yaşadığımız güvenli toplumdan yararlanıyorlar ve Krallık’taki gelişimin derecesini ve Suudi toplumunun kalkınma tutkusunu biliyorlar” ifadelerine yer verdi.

Suudi Arabistan, geçen pazar günü Kanada Büyükelçisi’ni geri çağırmış ve Kanada’nın Riyad Büyükelçisi’ni de “istenmeyen kişi” ilan etmişti. Ayrıca, “Kanada ile olan tüm yeni ticaret ve yatırım işlemlerini dondurduğunu ve diğer tedbirleri alma hakkını da saklı tuttuğunu” açıklamıştı. Toronto uçuşlarını ve Kanada’daki Suudi burs programlarını da askıya almıştı. Suudi makamları salı günü de Kanada’daki tüm tıbbi tedavi programlarının askıya alınacağını ve Suudi hastaların ülke dışındaki hastanelere nakledileceğini duyurmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında “Kanada bir hata yaptı ve bunu düzeltmek de ona düşer. Yaptığı şeyin Krallık ve Arap ülkeleri için kabul edilemez olduğunu anlamak zorunda” ifadelerini kullanmıştı.

İki ülke arasındaki kriz geçen cuma günü Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland’ın Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla başlamıştı. Bakan, söz konusu paylaşımda Krallık’ta tutuklu olan ve sivil toplum aktivistleri oldukları söylenen kişiler hakkında “çok endişeli” olduğunu belirtmiş ve Suudi makamlarını söz konusu kimseleri hemen serbest bırakmaya çağırmıştı. Bunun üzerine Suudi Arabistan, Kanada Dışişleri Bakanı ve Krallık’taki Kanada Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamaları “ülkenin iç işlerine yönelik açık ve net müdahaleler” olarak nitelendirmişti.

AFP’ye konuşan bir Kanada hükümet yetkilisi ise Ottawa yönetiminin Suudi Arabistan ile olan ilişkilerinde daha önce görülmemiş krizleri çözme konusunda Almanya ve İsveç de dahil olmak üzere müttefiklerinin yardımını almak için sessizce arka planda çalışmalar yürüttüğünü belirtmişti.

İsminin açıklanmasını istemeyen söz konusu yetkili, Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland’ın Alman ve İsveçli mevkidaşlarıyla konuyu görüştüğünü bildirmişti. Yetkiliye göre Freeland, konu hakkında adı geçen iki ülkeden istişare ve yardım talep etti. Ayrıca Ottawa yönetimi, Suudi Arabistan ile güçlü ilişkileri olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İngiltere ile de istişareler yapmayı planladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ise çarşamba günü, Ottawa ile olan anlaşmazlığı çözmek için herhangi bir arabuluculuğa gerek olmadığını belirtmişti. “Arabuluculuğa gerek yok. Kanada büyük bir hata yaptı ve bunu düzeltmek de ona düşer. Kanada bu konuda yapılması gerekeni iyi biliyor” ifadelerini kullanmıştı.

Kanada eski Dışişleri Bakanı John Byrd, bir gün önce ülkesinin Başbakanı Justin Trudeau’dan ülkesinin diplomasisinin yol açtığı krizi çözmek için Riyad’ı ziyaret etmesini istemişti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre 2011 ve 2015 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Kanadalı diplomat, BNN Bloomberg TV’deki bir programda yaptığı konuşmada konuya ilişkin adım atmanın Kanada’nın halkının ve çalışanlarının yararına olduğunu söyledi.

John Byrd ayrıca Twitter’dan Suudi Arabistan’la ilgili paylaşımda bulunmanın yerinde olmadığını çünkü en uygun politikanın yetkililerin yüz yüze görüşmesi olduğunu belirtti. Ülkesini, özellikle Riyad ve Ottawa arasındaki işbirliğine bağlı bir dizi anlaşma ve görevleri bulunduğu için Kanada’nın çıkarlarına zarar verecek adımlar atmak yerine Suudi Arabistan ile müttefik olarak ilişkilerde bulunmaya teşvik etti.