Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan 34.6 milyar dolar bütçeli ‘Kaliteli Yaşam 2020’ programını başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Ekonomik İşler ve Kalkınma Konseyi, Bakanlar Kurulu onaylı, Vizyon 2030 çerçevesinde hayata geçirilmesi planlanan programlardan biri olan Kaliteli Yaşam 2020’ye 34.6 milyar dolar bütçe ayırdı.

Söz konusu adım Vizyon 2030 projesinin başarısını destekleyecek uygulamalı programların devamını ve Suudi Arabistan yönetiminin dayanaklarının güçlendirilmesini hedefliyor. Dün yayınlanan açıklamaya göre Kaliteli Yaşam 2020 programı, Suudi Arabistan hükümetinin ülkede bireyin ve ailenin yaşam tarzını iyileştirmek için gerekli ortamı oluşturma vizyonunu ve öncülüğünü yansıtıyor. Ayrıca yaşam kalitesi ve iş olanaklarını artırmaya da katkıda bulunması hedeflenen program ile kültürel, etkileşimli, sportif ve diğer uygun etkinliklere katılımı teşvik eden yeni seçeneklerin sunulmasına destek sağlanacak. Bununla birlikte ekonomik faaliyetlere yatırım yapılması ve çeşitlendirilmesinin yanı sıra Suudi Arabistan şehirlerinin dünyanın en iyi şehirleri sıralamasındaki konumunu da güçlendirecek.

Dün programın tanıtımını yapan Suudi Arabistan’da Genel Eğlence Otoritesi Başkanı Ahmed bin Akil el-Hatib yaptığı açıklamada her şehirde gerekli altyapının sağlanarak spor, eğlence ve kültür şehirleri gibi bir yaşam tarzı oluşturulmasıyla Suudi Arabistanlı bireylerin ve ailelerin yaşam tarzının önemsendiğine işaret etti.

Başkent Riyad’da Kaliteli Yaşam 2020 programını başlatmak üzere düzenlenen özel törende konuşan Hatib, hükümetin programın temellerini oluşturmak için 2020 yılına kadar 13.3 milyar dolarlık maliyeti üstlendiğini belirtti. Hatib ayrıca program kapsamında hükümet ile yerli ve yabancı özel sektör arasında ortaklık gerçekleştirileceğini ve yaklaşık 300 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Genel Eğlence Otoritesi Başkanı Ahmed bin Akil el-Hatib, konuşmasının devamında şunları söyledi:
“Sahip olduğumuz en önemli unsur Suudi Arabistan halkıdır. Halkımız ile dünyanın hareketliliğine katkıda bulunacağımıza söz veriyoruz. Bu, birey, aile, hayat tarzı ve kalitesi ile ilgilenen Ekonomik İşler ve Kalkınma Konseyi tarafından başlatılan programlardan biridir.”

Suudi Arabistan’daki yaşam koşullarını en iyi hayat şartlarına sahip ülkelerle karşılaştırdıklarına dikkat çeken Ahmed bin Akil el-Hatib konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Temelleri oluşturmanın maliyetli olacağını ve 2020’ye kadar sürecek bir zamana ihtiyacımız olduğunu biliyorduk. Daha sonra programı Suudi Arabistanlı ve uluslararası özel sektör ile ortaklaşa olarak hayata geçirmeye karar verdik. 2020 yılına kadar bir kısmı özel sektör bir kısmı da hükümet tarafından gerçekleştirilecek tüm girişimlerle birlikte programın hükümete maliyeti 13 milyar dolar olacak.”

Tanıtımı yapılan bu iddialı projelerin uygulanmasına yönelik garantiler de veren Eğlence Otoritesi Başkanı, uygulamanın sağlanmasının temelinin tüm programların sağlam bir yönetim ile ele alınması olduğunu söyledi. Tüm programların takip edilmesinden ve uygulanmasının sağlanmasından sorumlu olan Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlığında stratejik bir komisyon bulunduğuna dikkat çeken Hatib “Yeni Suudi Arabistan’da verdiğimiz sözleri yerine getirdiğimizi onaylayan, stratejik komisyon altında çalışan genel sekreterlikler bulunuyor” dedi.

Hatib, Suudi Arabistan Spor Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan bir dizi spor programının yanı sıra ülkenin bazı şehirlerinde sinemaların açılması ve birçok eğlence etkinliğinin başlatılmasıyla birlikte yaşam kalitesi programının resmi tanıtım öncesinde başladığını kaydetti.
.
Kaliteli Yaşam Programı İcra Kurulu Başkanı Louay Bafakıh, programda insanların yaşam kalitesi hakkındaki küresel göstergelerin göz önünde bulundurulduğunun altını çizdi. Bafakıh açıklamasında “Program, altyapıya ve yaşam tarzına bağlı olacak. Suudi Arabistan halkının ve ülkede ikamet edenlerin isteklerini karşılayacak ve Suudi Arabistan’ı insanların yaşamak isteyecekleri bir yer haline getirecek” ifadelerini kullandı.