Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan 87. Kuruluş yıl dönümünü kutluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan halkı, 23 Eylül 1932 yılında, Kral Abdulaziz Bin Abdurrahman tarafından kurulan Suudi Arabistan Krallığı’nın kuruluş yıldönümünü coşkuyla kutluyor.

Kuruluşunun 87. Yılında Suudi Arabistan, kalkınma projeleriyle dünyanın refah seviyesi yüksek ülkelerinden biri olarak öne çıkıyor.
Bugün düzenlenen kuruluş yıldönümü kapsamında, Başkent Riyad ve ülkenin birçok şehrinde sokaklar Suudi Arabistan bayraklarıyla donatılırken, ülkenin sembol binaları da Suudi Arabistan bayrağı renkleri olan yeşil ve beyaz renklerle aydınlatıldı.


Kutlama Kurulu tarafından, konuya ilişkin yapılan açıklamada, 17 vilayette bazıları ilk kez düzenlenecek 87 kuruluş yıldönümü kutlaması düzenleneceği bildirildi.

Meydanlar Suudi Arabistan bayraklarıyla donatıldı

Kurul, bu kutlama organizasyonuyla Suudi Arabistan halkı arasındaki dayanışma ruhunu sergilemeyi amaçlarken, söz konusu vilayetlerde meydanlar ve sembol binalar Suudi Arabistan bayraklarıyla donatıldı. Kutlamaların gerçekleştirileceği vilayetler şunlar; Riyad, Cidde, el-Dammam, el-Haber, el-Cubeyl, Medine, Ebha, Necran, Cazan, Hafr el-Batın, Aniza, Sekaka, el-Hufuf, el-Deriya, Hail, Tebuk ve Yenbu.
Kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlecek bazı etkinlikler şunlar;

Başkent Riyad’daki Kral Fahd Ulusal Stadyumu’nda, Suudi Arabistan Kraliyet ailesinin katılımıyla gerçekleşecek etkinlikte, Hz. İbrahim (as) döneminden başlayarak, Suudi Arabistan tarihi, tribünlerde yapılacak kareografilerle gösterilecek.

Etkinliklerde Aurora 3D Presentation ışıklandırma teknolojisi kullanılacak

Kutlama Kurulu, ülkenin çeşitli kentlerindeki sembol binaları Suudi Arabistan bayrağı renkleriyle ışıklandıracak; Bu kapsamda, Riyad’da bulunan Krallık Kulesi’nin yanısıra, el-Hail kentindeki Kaşla Sarayı ve Necran kentindeki Prenslik Sarayı Suudi Arabistan bayrağı renkleriyle aydınlanacak. Bu etkinliklerde, Aurora 3D Presentation ışıklandırma teknolojisi kullanılacak.


Kutlamalar kapsamında, sosyal medyada da etkinlikler düzenlenecek, sosyal medya ağı twitter üzerinden, #SuudiArabistan, #MelikSelman, #MuhammedBinSelman #UlusalGün gibi hashtaglar açılarak bu mecrada Suudi Arabistan halkının twitter aracılığıyla kuruluş yıldönümünü twitter üzerinden kutlaması sağlanacak.