Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilme kararını destekliyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran nükleer anlaşmasından çekilme ve anlaşma kapsamında askıya alınan ekonomik yaptırımların yeniden uygulanması kararını desteklediğini açıkladı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan açıklamada İran’ın, yaptırımların kaldırılmasını takiben gelen ekonomik geliri, bölgedeki istikrarı bozan faaliyetleri sürdürerek ve balistik füzelerini geliştirerek kötüye kullandığı belirtildi. Açıklamada ‘’İran’ın Husi milisleri ile Hizbullah dâhil olmak üzere pek çok terör grubuna destek verdiği ve bu durumun Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlali olduğuna’’ dikkat çekildi.

Resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi: ‘’ABD’nin İran’a yönelik almış olduğu bu stratejik karara desteğimizi vurguluyoruz. İran’ın bölge istikrarını bozan faaliyetlerine, özellikle Husi milisler ve Hizbullah gibi terör gruplarını ve halkına karşı en çirkin insanlık suçunu işleyen ve kimyasal silahlar kullanarak yarım milyondan fazla sivilin ölümüne yol açan Esed rejimini desteklemesine karşı; Uluslararası toplumun sağlam bir tavır alacağını umuyoruz.”

İran’ın sadece nükleer değil siyasi açıdan da bir tehdit olduğuna değinilen açıklamada, devletlerin içişlerine karışmak ve terörü finanse etmek gibi toplumların barış ve güvenini tehdit eden İran’ın politikalarına karşı önlem almanın zorunluluğuna vurgu yapıldı.