Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, AMC Entertainment ile anlaşma imzaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, dünyanın en büyük sinema zinciri şirketi AMC Entertainment Holdings ile bağlayıcı olmayan bir anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

Fon, sinema içeriğinin dağıtımı, yatırım ve ortaklık araştırmak için AMC Entertainment ile birlikte çalışacak.

Görsel-İşitsel Medya Otoritesi Yönetim Kurulu’nun Suudi Arabistan’da sinema salonu açmak isteyenlere lisans verme kararıyla ilgili duyurusunu takiben gelen bu anlaşma, 2030 Vizyonu’nun amaçlarından biri olan, Suudi halkının kültür ve eğlence etkinliklerini 2030 yılına kadar yüzde 2.9’dan yüzde 6’ya çıkarmayı hedefliyor.

Fon Sözcüsü, “Kamu Yatırım Fonu olarak, eğlence sektörünün muazzam bir potansiyele sahip olduğunu ve gelecek vadettiğini düşünüyoruz. Tahmini 1 milyar dolarlık hacme sahip olması beklenen sektörde potansiyel fırsatları keşfetmek için, AMC Entertainment Holding ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

AMC Entertainment şirketinin CEO’su Adam Aron ise, “Bu, film ve dağıtım endüstrisi için tarihi bir an. 30 milyondan fazla Suudi vatandaşını, AMC yapımlarına bağlamak için eşi görülmemiş bir fırsat” değerlendirmesinde bulundu.

Suudi Arabistan’ı AMC için uygun bir iş fırsatı olarak gördüklerini ifade eden Aron, “Dünyada AMC’nin sunduğu şekilde entegre bir sinema deneyimi sunan başka bir şirket yok” dedi.