Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: Aramco’nun halka ilk arzını iptal etme niyetimiz yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Enerji, Endüstri ve Maden Kaynakları Bakanı Halid bin Abdulaziz el-Falih, bugün yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’a ait Aramco şirketinin halka ilk arzını iptal etme konusundaki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Falih, çok sayıda basın kuruluşunda yer alan Aramco’nun ilk halka arzının iptal edileceğine dair söylentilere “Bu haberler, doğruyu yansıtmıyor” ifadelerini kullanarak yanıt verdi.

Enerji Bakanı, hükümetin, uygun şartlarda hala halka arzı gerçekleştirme hazırlığında olduğunu ifade etti. Arzın gerçekleştirilme zamanının çok sayıda faktöre bağlı olduğunu belirten Falih, bunlardan birinin de piyasa durumlarının arzı gerçekleştirmeye uygun olup olmadığı olduğunu söyledi. Enerji Bakanı, önümüzdeki birkaç ay boyunca şirket yönetim kurulunun rehberliğinde elde edilecek olan rafineri ve kimyasallar sektöründeki muhtemel bir kazanımının da söz konusu olduğunu bildirdi.

Aramco şirketinin ilk halka arz hazırlıkları kapsamında hükümet, hidrokarbon vergi sisteminin faaliyete geçirilmesi de dahil olmak üzere çeşitli adımlar attı. Söz konusu hazırlıklar içerisinde şirkete yeni bir yönetim kurulu atanması ve potansiyel yatırımcıların çıkarlarını korumak için diğer önlemlerin alınması da bulunuyor.

Suudi Aramco şirketi iç programında halka arz için çeşitli başarılara imza atarken, kurallarının ve prosedürlerinin değiştirilmesi bu programın en önemli başarılarından biri olduğu ifade edildi. Şirket çalışmaları kapsamında yatırımcılarla ilişkiler idaresi kurulurken, hidrokarbon rezervlerinin ilk bağımsız değerlendirmesinin tamamlanması da bu başarılardan birini oluşturuyor.

Bu başarılar, şirket ve Suudi Arabistan için kalite ve büyüklük açısından önemli ve olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor.