Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Arap-Çin ortaklığından memnun | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cidde’de Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında uluslararası alanda gerçekleştirilen temaslar ve ortaklıklar gündeme geldi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında, Cidde’deki Selam Sarayı’nda gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında, Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 8. Bakanlar Toplantısı’nın Arap ülkeleri ile Çin arasındaki işbirliği ve dostluğu güçlendireceği vurgulandı. Çin Devlet Başkanı Şi Çinping’in ‘Kuşak ve Yol Projesi’nin yürütme programına başlama ilanı memnuniyetle karşılandı.

Kral Selman, başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısının başında, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa ile yaptığı görüşmeye dair bilgi verdi.

Suudi Arabistan Kralı, Cidde ve Mekke’de düzenlenen ‘Afganistan’da Barış ve İstikrar Üzerine Uluslararası Müslüman Âlimler Konferansı’na katılım gösteren alimlere teşekkür ederek Suudi Arabistan’ın Afganistan’a barış ve güvenliğin getirilmesine yönelik çabalarının devam edeceğini söyledi.

Toplantının ardından Suudi Arabistan Haber Ajansı SPA’ya açıklamada bulunan Enformasyon Bakanı Vekili Dr. İssam bin Said, Bakanlar Kurulu’nda ‘Afganistan’da Barış ve İstikrar Üzerine Uluslararası Müslüman Âlimler Konferansı’ sonunda yayımlanan bildiriye ilişkin değerlendirmede budu. Said, kardeşler arasındaki çatışmayı durdurarak uzlaşmanın sağlanması için tüm taraflara çağrıda bulunan bildirinin memnuniyetle karşılandığını söyledi. Afgan hükümeti ile Taliban arasındaki çatışmayı sonlandırmanın en iyi yolunun diyalog olduğunu yineledi.

Toplantıda Belucistan ve Hayber Pakhtunhva bölgelerinde iki seçim mitingine yapılan bombalı saldırıların şiddetle kınandığını söyleyen Dr. İssam, Suudi Arabistan’ın terörün her türlüsünün karşısında durduğunu yineleyerek Pakistan ve Afganistan hükümeti ile halkına taziye dileklerinde bulunduklarını aktardı.

Umuda Dönüş Operasyonu’na katılan askeri görevlilerin disiplin cezalarına yönelik af kararını toplantıda değerlendiklerini söyleyen Enformasyon Bakanı Vekili, bu kararlarından ötürü Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a teşekkürlerini sunduklarını kaydetti.

Toplantıda bir dizi karar alındığı bilgisini de veren Dr. İssam, Suudi Arabistan ile Gürcistan hükümeti arasında hava taşımacılığı hizmeti alanında işbirliğini öngören anlaşmanın onaylandığını duyurdu. Ayrıca Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komitesi ile Sudan Turizm, Tarihi Eserler ve Yaban Hayatı Bakanlığı arasında turizm ve kültür mirası alanında işbirliğini öngören mutabakat zaptının da onaylandığını bildirdi.

Dr. İssam, Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca Suudi Arabistan’ın içişlerine yönelik bir dizi karar alındığını bilgisini de verdi.