Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: Arap Dışişleri Bakanları Komitesi’nin Kudüs açıklamasından memnunuz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında bugün Riyad’daki Yemame Sarayı’nda gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında Ürdün’ün başkenti Amman’da bir araya gelen Arap Dışişleri Bakanları Komitesi’ne yönelik açıklamada bulunuldu. Kurul, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının yansımalarını tartışmak için Amman’da düzenlenen oturumun sonunda yapılan açıklamayı Suudi Arabistan’ın memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

Arap Dışişleri Bakanları Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Kudüs’ün merkeziyetçiliği Araplar için temel konu olarak vasıflandırıldı. 1967 öncesinde olduğu gibi başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını garanti eden bir çözüm olmadan bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarın sağlanamayacağı vurgulandı.

Kral Selman, toplantının başında Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir El-Sabah ile yaptığı telefon görüşmesinin yanı sıra Malezya Başbakanı Muhammed Necip Abdurrezzak ve Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmenin de detayları hakkında Kurul’a bilgi verdi.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad, yıllık ödeneklerin yapılması amacıyla yayınlanan Kraliyet kararnamesi için Bakanlar Kurulu adına Kral Selman ve Veliaht Prens’e teşekkür ve şükranlarını dile getirdi.

Dr. El Avad, Bakanlar Kurulu’nda bölge ve dünyadaki son gelişmeler üzerine hazırlanan bazı raporları gözden geçirdiklerini, buna ilaveten Nijerya’da bir camide düzenlenen terör saldırısını da kınadıklarını ifade etti.

El Avad, Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın iç idaresine dair bazı kararlar alındığını da sözlerine ekledi.