Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Askeri Endüstrileri Şirketi’nden Washington’da konferans | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Askeri Endüstrileri Şirketi (SAMI), ABD-Suudi Arabistan İş Konseyi işbirliği ile ABD’nin başkenti Washington’da, askeri savunma sanayisi alanında 10’dan fazla tanınmış konuşmacının yanı sıra Suudi Arabistan ve ABD’den 100’den fazla endüstri lideri ve danışmanın katıldığı savunma, teknoloji ve güvenlik konulu bir konferans düzenledi.

Konferans, Suudi Arabistan’ın ‘2030 Vizyonu’nun savunma sanayisini geliştirmeye yönelik stratejik görüşüne odaklanırken, konferansın ana konusu olarak özellikle teknoloji ve güvenlik sektörü üzerinde duruldu.

Suudi Arabistan Askeri Endüstrileri Şirketi Başkanı Ahmed Al Khatib, askeri alanda iki ülke arasındaki mevcut ilişkiye bağlı kalarak, ABD ile Suudi Arabistan arasındaki güçlü tarihsel ilişkinin derinliğini yansıtan ortaklıklarını güçlendirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu ile daha sağlam ve istikrarlı bir iş ortamı yaratacağını ifade eden Khatib, konferansın ‘ortaklıkları güçlendirmek ve değer yaratmak’ teması altında üç panel tartışmasını içerdiğini belirtti.

‘Vizyona Ulaşmak ve Savunma Ekosistemini Geliştirmek’ başlığı altındaki ikinci oturuma, Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid el-Falih, Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Dr. Majid el-Kasabi ve SAMI CEO’su Dr. Andreas Schwer de katıldı.

Devlete ait askeri bir şirket olan Suudi Arabistan Askeri Endüstrileri Şirketi, Mayıs 2017’de Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu tarafından askeri ürün ve hizmet sağlamak, ülkenin askeri ürünlerinde dış alımlara bağımlılığını azaltmak amacıyla kuruldu.

SAMI’den beklenen hedefler arasında, 2030 yılına kadar Suudi Arabistan ekonomisine 3.7 milyar dolar katkı sağlamak, araştırma ve geliştirmeye (AR-GE) 1.6 milyar dolar yatırım yapmak ve 40 bin kişiye istihdam oluşturmak bulunuyor.