Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: Askeri tesisleri hedef alan Yemenliye idam cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan yargısı, askeri tesisleri hedef alan Yemenli hakkında idam cezası verdi.

Askeri mevzilerin lokasyonu ve koordinatlarını, İran destekli Husi milislere ileterek bilgi taşıyan Yemenli, kendisine oturma izni veren Suudi Arabistan’a ihanet etti.

Riyad Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yapılan duruşmada mahkum, terör örgütü Husilerle iletişim halinde olmak, devlet malının güvenliğini ve çıkarlarını zedelemek amacıyla kamu ve askeri alanların hedeflenmesi için örgüte bilgi vermekle suçlandı.

Kamu kurumları ve askeri tesislere ait bilgiler, fotoğraflar ve koordinatları, Husi liderleri ve militanlarına WhatsApp yoluyla bildiren Yemenli, isyancı Husi hareketini desteklemek ve Suudi kimliğine ihanet etmekten suçlu bulundu.

Mart 2015’te Yemen’deki meşru hükümete karşı darbe yapan Husiler, hükümete yönelik saldırılarını sürdürüyor. Husilerin bu saldırıları nedeniyle Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Kararlılık Fırtınası ve Umuda Dönüş operasyonlarını başlattı. Husiler, İran yapımı 164 füzeyi Kabe ve Mescid-i Nebevi de dahil olmak üzere Suudi Arabistan topraklarını hedef aldı.

Suudi Arabistan, Husi milislerin meşru hükümete darbe uygulamasının ardından Yemen halkına verilen desteğin bir parçası olarak ziyaretçi kimliği bulunan Yemenlilere ikamet izni vermişti.