Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, İran’ı bölge barışı için tehdit olarak görüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ın bölgedeki saldırgan tutumuna karşı izleyeceği stratejisine yönelik destek mesajı yayınladı.
Mesajda İran’ın kitle imha silahlarını edinme yollarının tamamen kapatılması gerektiği belirtildi:
‘’Suudi Krallığı, bölgede ve uluslararası alanda kitle imha silahlarının yayılmasını önlemek ve İran’ın herhangi bir biçimde nükleer silah elde etmesinin önüne geçmek için İran ve P5+1 ülkeler arasında imzalanan nükleer anlaşmayı zaten daha önce desteklemişti. Ancak İran, ekonomik yaptırımların kaldırılmasından istifade ederek bunu özellikle balistik füze kalkınma programını geliştirmekte ve bölgedeki Husiler ve Hizbullah gibi terör örgütlerini desteklemekte kullandı. Suudi Krallığı olarak ABD Başkanı tarafından açıklanan hedefleri desteklediğimizi vurgulamak isteriz. İran’ın sadece bölge ülkeleri için değil uluslararası barış için de tehlike arz ettiğinin bilinmesi gerekir. Belirlenen hedefler sadece İran’ın nükleer silahlanması ile yetinilmemeli bunun içine bölge ülkelerine karşı düşmanca yürütülen tüm faaliyetler de dâhil edilmelidir. İran’ın kitle imha silahları edinme yolları tamamen kapatılmalıdır”

Konuyla ilgili bir diğer açıklama da Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından yapıldı. ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ın bölge barışını tehdit eden politikalarına karşı izleyeceği stratejiyi desteklediklerini duyurdu.

BAE Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada İran’ın bölgedeki terörist grupları müdahale aracı olarak kullandığına dikkat çekildi:
‘’İran’ın bölgede izlediği politikalar bölge barışı adına tehlike arz ediyor. Nükleer Anlaşma, İran’a izlediği politikaları pekiştirme fırsatı verdi. İran açık bir şekilde bu anlaşmayı istismar etmiş ve bölgedeki yayılmacı politikalarını uygulamak için kullanmıştır. ABD’nin yeni stratejisi, İran’ın bölge ülkelerine yönelik olumsuz bir tutum takınmasına karşı gerçek manada bölge barışını tehdit eden balistik füze programlarının önlenmesi için son derece gerekli bir adımdı. Aynı şekilde İran, bölgede Hizbullah ve Husi gibi gruplara sağladığı destekle de terörü komşu ülkelerin içişlerine müdahale aracı olarak kullanıyor”

BAE yayınladığı bildiride, ABD’nin İran Devrim Muhafızları’nı terörist olarak sınıflandırmasını, İran’ın bölgedeki yayılmacı politikalarının sınırlanmasına yönelik bir hamle olarak gördüğünü vurguladı.

BAE Dışişleri Bakanlığı, bildirinin sonunda Amerikan’ın yeni stratejisine verdiği desteği yineleyerek İran’ın bölgedeki ve uluslararası alanda istikrarı bozan, aşırılık yanlısı politikalarına karşı BAE’nin ABD ve tüm müttefikleriyle birlikte çalışmak istediğinin altını çizdi.
Bahreyn’den yapılan açıklamada da ABD’nin yeni stratejisine destek mesajı vardı. Trump tarafından kararlaştırılan yeni stratejinin memnuniyetle karşılandığının altının çizildiği açıklamada terörün en büyük finansörünün İran olduğu vurgulandı. Ayrıca imzalanan nükleer anlaşma ve İran Devrim Muhafızları’na yönelik yaptırımlar konusunda da tavsiyelerde bulunuldu. Bahreyn, ABD’nin yeni stratejisini terörle mücadele kapsamında değerlendirdiğini ifade ederek ‘’Bölgemizi ve dünyamızı daha güvenilir bir yer haline getirmek adına atılan adımlara tam destek sunacağız” ifadesini kullandı.

Bahreyn, İran Devrim Muhafızları’nın yayılmacı politikasından en çok zarar gören ülkelerden biri olduğunu vurguladığı bildiride, kaosun yayılmasını önlemek ve İran’ın terörü finanse etme girişimlerine engel olmak için ABD tarafından yayınlanan stratejiyi övdü. Bildiride, radikal fikirlerin ve yıkıcı terör operasyonlarının desteklenmesi, toplumlarımızın güvenliğinin zayıflatılması kabul edilemez olarak nitelendi.
İran’ın komşularının egemenliğine saygı duyması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada ayrıca uluslararası yasalara ve kurallara bağlılığın önemi vurgulandı. Bahreyn, İran’ın nükleer silah elde etmesini engellemeye yönelik tüm çabalara ve Tahran’ın bölgedeki radikal militanlara kaynak sağlamasına karşı desteğini sürdüreceğini belirttiği açıklamasında Tahran’ın silah temin etme politikasının önüne geçmeye yönelik adımların da yanında olduğunu kaydetti.