Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu Kral Selman başkanlığında toplandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, yarın Rusya’ya gidiyor. Abdulaziz’in ziyaret kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve diğer Rus yetkililerle görüşmesi bekleniyor. İki ülke arasındaki pek çok alanda ilişkileri canlandırma ve geliştirme konularının yanı sıra, ortak çıkarlar, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak için gösterilen çabalar ele alınacak.

Açıklama, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında düzenlenen Selam Sarayı’ndaki Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda yapıldı.

Kral Selman bin Abdulaziz oturum kapsamında Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, Somali Devlet Başkanı Muhammed Abdullah Fermacu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı ve İngiliz Parlamentosu Muhafazakar Parti Milletvekili Leo Docherty ile gerçekleştirilen görüşmeler hakkında brifing verdi.

Oturumun ardından diğer bir açıklama da Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad tarafından yapıldı. Bakanlar Kurulu’nun, kadınlara da ehliyet verilmesi için yürürlüğe giren yönetmeliğe ilişkin Kral Selman bin Abdulaziz’e teşekkür ettiğini kaydetti.

Suudi Arabistan’dan yeni projeler

Bakanlar Kurulu’nda ayrıca Suudi Arabistan Kralı’nın değeri 11 milyar riyal olan Yeni Taif Projeleri’nin açılışını yapmasından övgüyle bahsedildi. Bu projelerle, her şeyden önce İslam ve Suudi Arabistan’ın çıkarlarını gözeten her bir vatandaş için yeni kapılar açacağı belirtildi.

Kurul, Kamu Yatırım Fonu’nun, Krallığın 2030 Vizyonu doğrultusunda, hac ve umre ibadetlerini yerine getirmek için ülkeye gelen ziyaretçi sayısını artırmak amaçlı “Mekke Haremi Vizyonu” ve “Medine’nin Vizyonu” isimli şirketlerin kurulmasından duyulan memnuniyeti bildirdi.

Bakanlar Kurulu, 18 milyar riyal değerinde ve on yıl sürecek ‘Cidde’nin Yeniden İnşası’ projesinin gerçekleşmesi için kararlar aldı. Projeyle Cidde’nin, dinamik, benzersiz bir ticari ve turistik merkeze dönüştürülerek dünyadaki en büyük 100 şehirden biri olması hedefleniyor.

Dr. Avad el-Avad’ın gündeminde Ulusal Atom Enerjisi Projesi’ni görüşmek üzere Viyana’da düzenlenen toplantı da vardı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı 61. Genel Konferansı’nda aralarında Rusya, ABD ve Japonya’nın da olduğu heyetlerle görüşmeler gerçekleştirildiğini kaydetti.

Bakanlar Kurulu’nun gündemi bu kadarla sınırlı değildi. Kurul, Filistin’in, Çin’in başkenti Pekin’de yapılan genel kurul toplantısında 74 devletin oyu ile Uluslararası Polis Teşkilatı’na (INTERPOL) üye olmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Kurul diğer bir açıklamasında da 02 Ocak 2017 tarihli Nijer Hükümeti ve Suudi Arabistan Yönetimi arasında Riyad’da imzalanan güvenlik ve işbirliği anlaşmasına yer verdi. Ayrıca 1 Mart 2017 tarihli Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı ile Endonezya Ulusal Polisi arasındaki suçla mücadele işbirliği anlaşması ve yine aynı tarihli Suudi Arabistan İslam İşleri, Evkaf, Tebliğ ve İrşat Bakanlığı ile Endonezya Diyanet İşleri Başkanlığı arasında İslami meseleler konusunda yapılan mutabakat anlaşması onaylandı.

Ayrıca, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ile Zambiya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı arasında, siyasi istişarelerle ilgili bir mutabakat anlaşması imzalamak üzere Dışişleri Bakanı veya yardımcısının Zambiya tarafı ile görüşmesi konusunda mutabık kalındı. Yine 27 Nisan 2016 tarihli, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ile Kazakistan Dışişleri Bakanlığı arasında Astana kentinde imzalanan siyasi istişareler ile ilgili mutabakat anlaşması da onay aldı.

Görüşmede Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı ile Malta Eğitim ve İstihdam Bakanlığı arasında Malta’da imzalanan bilimsel ve eğitimsel işbirliği mutabakat zaptı görüşmesi için Eğitim Bakanı veya yardımcısının yetkilendirilmesine de karar verildi. Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanı veya yardımcısının, Malezya Kadın Aile ve Toplum Kalkınması Bakanlığı ile sosyal kalkınma alanında işbirliği mutabakat anlaşması için görüşme yapmak üzere yetkilendirilmesi onaylandı. Suudi Arabistan Turizm ve Milli Miraslar Başkanlığı ve Rusya Federal Turizm Kurumu arasında yapılacak olan mutabakat anlaşmaları için gerekli kişilere yetkilerin verilmesi kararlaştırıldı.

Bakanlar Kurulu ayrıca tarihli, Suudi Arabistan Spor Federasyonu ile Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı arasında Tokyo’da imzalanan işbirliği mutabakat ekini onaylamaya karar verdi.

Suudi Arabistan Baş Savcısı’na, Rusya Federasyonu Baş Savcılığı ile soruşturma ve kovuşturma alanında işbirliği mutabakatının imzalaması için yetki verilmesi onaylandı.

Bakanlar Kurulu ayrıca Ekonomi İşleri ve Kalkınma Konseyi’nin tavsiyelerine dayanarak “e-Öğrenim Ulusal Merkezi” adlı bağımsız bir merkez kurulmasını karara bağladı.
Görüşmelerde ayrıca Menkul Kıymetler Anlaşmazlıkları İtiraz Komitesi’ne üç yıl süreyle, Bakanlar Kurulu’ndaki uzmanlar heyetinden Müsteşar Halid el-Uteybii’nin başkanlık etmesine, Maliye Bakanlığı’ndan Abdullah bin Abdurrahman el-Suheybani ve Ticaret Bakanlığı’ndan Bedr bin Abdulmuhsin el-Hedab’ın komite üyesi olmaları karara bağlandı. Bakanlar Kurulu’ndaki uzmanlar heyetinden Halid bin Abdulaziz Al Reşit, Ekonomi Bakanlığı’ndan Muhammed bin Abdulmuhsin el-Usimi ve Ticaret Bakanlığı’ndan Abdulaziz bin Suud ed-Dahim’in yedek üye olmalarıyla, komitenin yeniden yapılandırılması kararlaştırıldı.

Bakanlar kurulunda ayrıca, pek çok yetkilinin görevlerinde terfi etmesine karar verildi. Kurul, bir önceki mali yıl için Sosyal Kalkınma Bankası ile İletişim ve Bilgi Teknolojisi Komisyonu’nun iki yıllık raporları gibi çok sayıda önemli konuyu da gündeme taşıdı.