Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu’da Irak’a destek vurgusu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Bakanlar Kululu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında toplandı. Kurulda Suudi Arabistan’ın Irak’ın istikrarı konusundaki desteği yinelenerek, Irak’ta bulunan İslam dininin öğretilerine dayanan bütün mezhep ve ırkların yanında durulduğu belirtildi.

Irak’ın yeniden imarı

Kurulda, ayrıca Suudi Arabistan’ın, Kuveyt’te düzenlenen ‘Irak’ın Yeniden İmarı Konferansı’nda Irak’taki ihracatın finansmanı için verilmesi taahhüt edilen 500 milyon dolara ek olarak, aralarında tarihi ve akrabalık bağları bulunan Irak’ın yeniden yapılandırma projeleri için, 1 milyar dolar tahsis edeceği bilgisi verildi.

DEAŞ

Bakanlar Kurulu’nda, bölgesel ve uluslararası arenada yaşanan olaylar ve gelişmeler üzerine bir dizi rapor incelenerek, Kuveyt’te düzenlenen ‘DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından Dışişleri Bakanları tarafından yapılan, terör örgütünün yenilmesi ve yok edilmesine yönelik açıklamaya dikkat çekildi.

Erdoğan, Putin ve Sisi ile görüşme

Kral Selman, Bakanlar Kurulu toplantısının başında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile gerçekleştirdiği telefon görüşmeleri hakkında bilgi verdi.

Kral Selman, ayrıca Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den aldığı mesaj ve Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Alexander Novak, Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Dragan Mektic, Hindistan Maliye Bakanı Arun Jaitley, İsviçre Maliye Bakanı Ueli Maurer, ABD Kongre üyesi Paul Cook ve ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ed Royce ile yaptığı görüşmeler hakkında da Bakanlar Kurulu’na bilgi verdi.

Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad, Bakanlar Kurulu’nda, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Maiduguri şehrinde gerçekleştirilen intihar saldırısı ve Dağıstan’ın Kizlyar kentinde kilisenin önündeki silahlı saldırıyı kınadıklarını ifade ederek, saldırıya maruz kalan Nijerya ve Rusya’nın yanı sıra, bu iki ülkenin halklarına taziye dileklerinde bulunduklarını söyledi.

Bakan, Kurul toplantısında, Ekonomik İşler ve Kalkınma Konseyi tarafından sunulan öneriyi dikkate alarak, Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı’nda özel sektöre yönelik istihdam ile ilgilenecek bir ajans kurma kararı aldıklarını söyledi.

Dr. Avad ayrıca, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ile Yeni Zelanda Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı arasında, siyasi istişareler yapılması hakkında düzenlenen bir mutabakatı onaylamaya karar verdiğini, yine aynı şekilde Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ile Kosta Rika Dışişleri Bakanlığı arasındaki siyasi istişareler yapılması konusunda hazırlanan bir taslak mutabakatın onaylandığını bildirdi.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad Al-Avad ve Suudi Arabistan Basın Ajansı, Cezayir, Portekiz ve Arnavut haber ajansları arasında haber paylaşımı ve işbirliği konusunda mutabakatın onaylanmasını kararlaştırdı.

2030 Suudi Arabistan-Kore Vizyonu

Kurulda, Ekonomi ve Planlama Bakanı’nın incelemesinden sonra, 2030 Suudi Arabistan-Kore vizyonu kapsamında, Suudi Arabistan ve Kore hükümeti arasındaki bir mutabakat anlaşmasının onaylanmasına karar verildi.

Ulaştırma Bakanı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından gözden geçirildikten sonra, Bakanlar Kurulu, hava taşımacılığı hizmetleri konusunda Suudi Arabistan ve Avustralya hükümeti arasındaki bir anlaşmanın onaylanmasına karar verdi.

Ayrıca Bakanlar Kurulu’nda Suudi Arabistan’ın iç işlerine dair bir takım kararlar alındı.