Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Başsavcılığı: Yolsuzluğa yönelik önemli kanıtlar bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’da aralarında 11 prens, 4 bakan ve birçok eski bürokratın yolsuzluk suçlamaları kapsamında gözaltına alınmasının ardından başsavcılıktan açıklama geldi.

Suudi Arabistan Başsavcısı ve Yolsuzlukla Mücadele Üst Komisyonu üyesi Şeyh Suud El-Mucib, Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Komisyonu tarafından yürütülen ön soruşturma sonucunda şüphelilerin sorgulanmak üzere gözaltına alındığını açıkladı. Soruşturmada birinci aşamanın tamamlandığını belirten El-Mucib, çok sayıda kanıtın toplandığını ve ayrıntılı sorgulamalar yapıldığını belirttti.

Yargılamaların açık bir şekilde ve zaman içinde yapılacağını açıklayan savcı, yasal işlemlerin bütünlüğünü sağlamak için ilk aşamanın gizli olarak tamamlanması gerektiğine dikkat çekti.

Sürecin başlangıç aşamasında olduğunu ifade eden El-Mucib şunları kaydetti, “Bu yalnızca başlangıç, olanlar sadece yolsuzlukla mücadele çabalarımızın ilk aşamasının tamamlandığını gösteriyor.”

Gözaltılar 3 yıllık soruşturma ardından yapıldı

Öte yandan Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkanı Dr. Halid El-Muhaysin, suçları soruşturmak ve failleri açığa çıkarmak için Komisyon tarafından üç yıl boyunca yürütülen sıkı çalışmanın ardından gözaltıların gerçekleştiğini söyledi.

Muhaysin, ayrıca Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın “Yolsuzlukla mücadelenin sonuna kadar gerçekleştirileceğini ve eğer ki ispatlanırsa Bakan, Prens, yolsuzluğa bulaşan kim olursa olsun kurtulamayacağını” söylediği açıklamasına dikkat çekti.

Yolsuzlukla mücadelenin yalnızca bir tarafın sorumluluğu olmadığını, tam tersi daha iyi bir yarın hayal eden her vatandaşın görevi olduğunu söyleyen Muhaysin, “Bu, birlikte savaşırsak kazanabileceğimiz bir savaştır” dedi.