Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Başsavcısı: Şüphelilerin makamları adaletin tutumunu etkilemeyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Başsavcısı Şeyh Suud el-Mucib yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan şahısların hiç birine mevki veya makamına göre özel muamelede bulunulmayacağını açıkladı. Mucibi, tutuklulara herhangi bir Suudi Arabistan vatandaşının gördüğü biçimde, hukuka uygun olarak muamele edileceğini kaydetti.

Mucib, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Söz konusu şahıslara yönelik soruşturmanın yolsuzlukla mücadele, takip ve soruşturma, başsavcı ve devlet güvenlik başkanı gibi birçok kurulla arasında yapılan kapsamlı istişarelerle yürütüldüğü belirtildi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, iki gün önce aldığı kararla Veliaht Prens başkanlığında, ulusal yolsuzlukla mücadele heyeti, genel takip kurulu, başsavcı, devlet güvenlik başkanı, takip ve soruşturma kurulu başkanlarının bütün üyeleri ile Yüksek Komisyon’un kurulmasını istemişti. Komisyon yolsuzluk suçları, kişileri ve paralel yapıları araştırmaya yönelik kurulmuştu.

Al Arabiye kanalı, cumartesi günü oluşturulan Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’nun faaliyete başladığının ilanından bir saat sonra eski prens ve bakanların tutukladığını duyurdu. İki Suud vatandaşının yaşamlarına mal olan sel ve şehrin bazı mahallelerinde kesilen elektrikle ilgili dosyaların yanı sıra, birçok vatandaşın ölümüne sebep olan korona vebasına yönelik dosyaların da açıldığı bilgisini verdi.