Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: Bireylerin ve şirketlerin haklarını korumaya kararlıyız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, dün Riyad’daki Yemame Sarayı’nda düzenlenen Ekonomik ve Kalkınma Konseyi toplantısına başkanlık etti.

Toplantının başlıca gündemlerinden biri Kral Selman’ın kamudaki yolsuzluğa ilişkin ihlallerin, suçların ve birimlerin soruşturulmasına yönelik attığı yüksek bir komisyon oluşturulması adımıydı. Görüşmede bu suçlara karışmış kişilerin sorgulanması ele alındı.

Yapılan açıklamalarda, dürüstlüğün artırılması ve kamu fonları israfının önlenmesinin ulusal ekonominin sürdürülebilir büyümesinin menfaatine olduğunu belirtti. Ayrıca bu durumun özel sektör işletmeleri ve şirketleriyle yerli ve yabancı kurumlar arasındaki fırsat eşitliğini artırdığı kaydedildi. Devlet tarafından alınan tedbirlerin, istikrarın sağlanması, yatırım fırsatlarının korunması ve tüm yerli ve yabancı yatırımcılar için adil bir ortam sağlanması açısından önemine dikkat çekildi.

Ayrıca hükümetin ülke içinde ve dışındaki kişilerin, özel kurumların, ulusal ve çok uluslu şirketlerin haklarını korumaya kararlı olduğu vurgulandı. Buna bazı sanık ve tutukluların kısmen veya tamamen mülkiyetinde bulunan ticari, mali ve ekonomik sektörlerin de dâhil olduğu ifade edildi.

Konsey Başkanı, bu şirket ve kurumlardaki ortakların ve yürütme birimlerinin etkinleştirilmesi için ilgili bakanlıklara talimatlar verdi. Şirketlerin iç düzenlemeler ve yönetmelikler ışığında ekonomik faaliyetlerine, projelerine, mali ve idari işlemlerine devam etmelerini, ilgili tüm tarafların haklarını korumaları için gerekeni yapmalarını istedi.

Bu birimlerden ulusal ekonomiye destek oluşturarak ve iş fırsatlarının oluşturulmasına katkıda bulunarak çalışmalarına devam etmeleri istendi. Hakların korunarak adil rekabetin sağlanacağı kaydedildi.