Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, BM’nin İran raporunu ‘memnuniyetle’ karşıladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley’in İran’la ilgili açıklamasını ‘memnuniyetle’ karşıladı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan habere göre, Suudi Arabistan, İran’ın düşmanca müdahaleleri ve gelişmiş füzeleri ile Suudi Arabistan ve bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit eden Husi militanlarını desteklediğini onaylayan BM raporunu memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Suudi Arabistan, BM Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley tarafından açıklanan, İran’ın Hizbullah ve Husi milisleri de dahil olmak üzere, terörist grupları destekleme ve silahlandırma konusundaki düşmanca faaliyetlerini ABD’nin kınamasını memnuniyetle karşıladı.

Suudi Arabistan, ayrıca Yemen’de düşmanca terör saldırıları düzenleyen, meşruiyete darbe yapan, devlet kurumlarını yıkan, halkı bastıran, insani yardım malzemeleri dahil halkın malını yağmalayan Husi milislere verdiği destekten dolayı İran’ı kınadığını yineledi.

Riyad, İran rejimini kınadı

Haberde, İran’ın, Husilere terör saldırılarını finanse etmeleri amacıyla petrol gelirlerini ele geçirmelerinde, deniz yolları güvenliğini tehdit etmelerinde, Suudi Arabistan topraklarına saldırmalarında ve sivil yerleşim yerlerine füze atmalarında destek verdiğini, bu tutumun da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2216 ve 2231 sayılı kararlarını açıkça ihlali olduğu ve siyasi süreci kesintiye uğratarak ülkedeki krizi uzattığı ifade edildi.

Riyad, BMGK’nin 2216 ve 2231 sayılı kararlarına ek olarak, Lübnan’da devlet gücü haricinde herhangi bir milis grubun silahlanmasını önleyen 1559 ve 1701 sayılı uluslararası kararları ve normları açıkça ihlal ettiği gerekçesiyle İran rejimini kınadı.

“Teftiş mekanizması çalışmalarını sıklaştırmalı”

Suudi Arabistan, uluslararası toplumdan, belirtilen BMGK kararlarının uygulanması için acil harekete geçmesini ve düşmanca saldırıları nedeniyle İran rejiminin sorumlu tutulmasını isteyerek, kaçakçılık işlemlerinin devam etmesini önlemek için soruşturma ve teftiş mekanizması UNVIM’in sıklaştırma ihtiyacını tekrarladı.

Riyad, siyasi bir çözüm bulmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler(BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh’in çabalarını destekleme konusundaki kararlılığını vurgulayarak, kardeş Yemen halkının acısını dindirmeye yönelik tüm insani yardım faaliyetlerini desteklemek istediğini belirtti.