Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: BM’nin raporu gerçekleri yansıtmıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki insani drama ilişkin çalışmalar sürüyor. Yayınlanan raporların ne kadarının gerçeği yansıttığı ise tartışmalara neden oluyor. Son olarak Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler’in (BM) Yemenli çocuklara ilişkin yayınladığı raporu reddetti.

Riyad Yönetimi, Yemen’de 683 çocuğun öldürüldüğünün öne sürüldüğü BM raporundaki bilgileri yalanlayarak, raporun yanlış ve yanıltıcı olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan’ın BM Daimi Büyükelçisi Abdullah el-Muallimi, ülkesinin sivillere zarar vermemek için özen gösterdiğini söyledi.

Muallimi, ülkesinin Yemen’deki sivil yetişkin ve çocukların durumuyla ilgili BM raporunun ikinci kategorisinde yer alan yanlış bilgiler sebebiyle Arap İttifakı’na yöneltilen suçlamaların gerçekleri yansıtmadığını belirtti.

Raporun hazırlanması sırasında faydalanılan bilgi toplama araçlarının yetersiz olduğunu ifade eden Muallimi, toplanılan bilgilerin güvenilmez olduğunu ve taraflı bir kaynak tarafından yapıldığını vurguladı. Kayıplar konusundaki oranın abartılı olduğuna dikkat çekti.

BM raporunda gösterilen abartılı rakamlardan Husi milislerini sorumlu tutu. Raporun bilgi kaynağının da Husiler olduğunu kaydetti.

Yemen’deki çocukların Husiler için savaşmaya zorlandığını belirten Suudi Arabistan’ın BM Daimi Büyükelçisi, bu durumun sorumlusunun militan darbeci Husiler olduğunu söyledi.

“Çocuk ölümlerinde bombardımanı gerçekleştiren savaş uçağının hangi ülkeye ait olduğuna bakılmaksızın sorumluların tespit edilmesi önemlidir. Soruşturmayı hafife almadan sonucunu beklemek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Husiler dezenformasyon yapıyor

Yemen Ulusal Soruşturma Komitesi de toplanan kanıtlarda Husi milislerinin çocuk ölümlerine dair tutulan kayıtlara ilişkin sahte belgeler düzenlediğini doğruladı.

Kaynaklar, 100’den fazla sahte ölüm kaydının olduğuna işaret ediyor. Muallimi de açıklamasında; raporda, meşru hükumetin kayıtlarının ve istatistiklerinin dikkate alınmadığına dikkati çekti.

Suudi Temsilci, BM’nin kaynak olarak Husiler tarafından kontrol edilen Sağlık Bakanlığı ve hastanelerin kayıtlarından istifade ettiğini vurguladı. Husiler’in, kasıtlı olarak kayıtları değiştirerek Birleşmiş Milletler’e sağlıksız rakamlar verdiğini söyledi.

“Savaş suçlarını gizlemek için Arap Koalisyonu’nu suçluyorlar” ifadesini kullandı.

Yerel kaynaklar, BM raporundaki yanlış bilgilerin, uluslararası örgütlerin kurtarılmış bölgelerde zayıf bir şekilde temsil edilmesinden ve bu bölgelerde ofislerinin olmamasından kaynaklandığını aktarıyor.

Yerel kaynaklar ayrıca, Yemen’deki çocukların acısını hafifletmeye katkıda bulunan Kral Salman Merkezi tarafından başlatılan programlar başta olmak üzere Koalisyon’unn yürüttüğü çalışmaların göz ardı edildiğine dikkat çekiyor.

Yemen’in İnsan Hakları Bakanı Muhammed Askar da Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada “Uluslararası örgütlere rapor veren birçok insan hakları kuruluşu belirli taraflar adına finanse edilmektedir ve bu kuruluşlar ilgili örgütlerden sadece belirledikleri konularla ilgilenmesini istemektedir” dedi. Bu örgütlerin İran’la bağlantısı olduğunu kaydetti.

Askar, İran’ın bu gibi konularda 30 yıldan fazla bir süredir geniş bir lobi faaliyeti yürüttüğünü ve BM organlarına nüfuz etmeyi başardığını kaydetti. Tahran Yönetimi’nin bu çalışmaları kendi politik çıkarları için yürüttüğüne dikkati çekti.

Bakan Askar, yaklaşık 20 bin çocuğun Husiler tarafından zorla asker yapıldığını, çocukların savaşa katılımının uluslararası düzenlemelere aykırı olarak ihlal edilmesine ilişkin tüm olguların tespit edilmesini sağlamaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Askar, zorla silah altına alınan çocukları bu şartlardan kurtarmaya çalıştıklarını ancak, Husi Milislerinin ülkenin farklı bölgelerine yaklaşık 500 bin mayın döşediğini hatırlattı.

Yemenli Bakan “Suudi Arabistan’ın liderliğindeki Arap Koalisyonu, çocukları öldürdüklerine yönelik gerçek dışı bir propagandaya maruz kalıyor ifadesini kullandı.