Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Büyükelçisi, Aden’de toplantı düzenledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir, Yemen ziyaretinin ilk gününde güvenlik görevlileri ve ekonomistlerle bir araya geldi. Cabir, ziyaretin ikinci gününde de yerel sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü.

Suudi Arabistan Büyükelçisi, Yemen Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Ahmed el-Misri ile gerçekleştirdiği görüşmede Suudi Arabistan ve Yemen arasındaki mevcut işbirliğini güçlendirme yolları da dahil olmak üzere birçok ortak konuyu ele alındı.

Yemen Başbakan Yardımcısı, meşru yönetim altındaki eyaletlerde güvenlik durumunun istikrarı konusunda bilgi verdi. Cabir de el-Kaide ve Husilerin ülkeden çıkarılması ve hezimete uğratılmasında katkıda bulunanların güvenlik uygulamalarına ve ticari konvoyların korunmasına da güç yetirebileceğini vurguladı.

Toplantı Aden, ed Dali, Lahic, Abyan, Taiz ve Hudeyde illerinde vali ve güvenlik yöneticileri huzurunda gerçekleştirildi.

Büyükelçi Cabir toplantıyla ilgili olarak Twitter hesabı üzerinden yayınladığı mesajında şu açıklamalarda bulundu:

“Aden’deki bir sivil toplum kuruluşu temsilcisi ‘Husiler ve İran illerimizi, güvenliğimizi, istikrarı ve umutları yok etti. Koalisyon bunları geri getirdi. Umut verici ve daha müreffeh bir gelecek hakkında iyimser olmamızı sağladığınız için hepinize teşekkür ediyoruz’ ifadelerini kullandı.”

Cabir, Twitter üzerinden yayınladığı bir diğer mesajında da Ticaret Odası Başkanı, yardımcısı ve bir grup Yemenli işadamı ile Aden’de bir araya geldiğini ve Yemen’deki toplumsal ve ekonomik durumun iyileşmesine yönelik iyimserliği dile getirdiklerini belirtti.