Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan demiryollarının yapımı ve işletmesini özel sektöre açıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Toplu Taşıma Heyeti, demiryolları şirketleri ve özel demiryolu kurumuna, Krallıktaki demiryollarının yapımı ve işletilmesi konusunda, özel sektörün rolünü aktifleştirme ve demiryollarını geliştirmesi için işbirliği teklif etti.

Krallıktaki demiryolları özelikle Riyad-Ad Dammam ve Kuzey hattı üzerinden yolcu ve yük taşıma, ayrıca Krallığın limanlarını Arap körfezi ve Kızıl Deniz üzerinden bağlayacak olan köprü projelerinin uygulanması ve işletilmesi için, uluslararası şirketler Suudi Arabistan’a davet edildi.

Ulaştırma Bakanı Ve Toplu Ulaşım İdaresi Meclis Başkanı Süleyman Bin Abdullah Al-Hamdan, bu teklifin krallığın 2030 vizyonunu gerçekleştirmek için demiryolları sektöründe en önemli ulusal dönüşüm planı girişimlerinden birini uygulama amaçlı olduğunu söyledi.

Bu konuda özel sektör ile ortaklığın en üst seviyede ortaya koymak için ulusal merkez ile koordinasyonun sürdüğüne işaret eden Hamdan, bu girişimin genel ve özel sektörler arasındaki ortaklık modeli çerçevesinde projelere, özel sektörün katılımının artmasını desteklendiğini vurguladı.

Hamdan, “Bu teklifi destekleyen başlıca sebepler vardır. En önemlisi çalışma ve güvenlik standartlarına uymak, güvenilirliği artırmak, masrafları azaltmak, gelirleri artırmak ayrıca gelişmiş istihdam yollarıyla pazarlama alanında deneyimi artırmak, yolcu taşıma alanında demiryollarına güveni teşvik etmek için müşteri hizmetleri düzeyini iyileştirmek, hükümet desteğine bağımlılığı azaltmaya gitmek için ticaret mallarının sevkinde demiryollarının payını artırarak, işi ticari yöntemle özel sektör aracılığı ile yapmak gibi kalite kültürü oluşturabilme seviyesine çıkmak için uluslararası operatörlerin ortaklığı çerçevesinde operasyonlar ve işletmede mükemmelliği gerçekleştirmek için yapılan bir çalışma” dedi.

Bu yönelimin sadece toplu taşıma birimi ile sınırlı olmadığını aktaran Bakan Hamdan, “Ulaştırma bakanlığında tüm proje ve girişimlerin tamamlanması ve toplu taşıma ve yollar gibi başlıca bir takım sektörlerin özelleştirilmesi için çalışıyoruz. Ayrıca havaalanları ve limanlarda da durum bu şekildedir. Yine bu ülkenin vatandaşları ve sakinlerine en iyi hizmeti sağlamak için bizim rehberliğimizde öne sürülen tekliflere dayanarak tamamını uyumlu bir ulaşım planı altında toplamak için bir kısmının ideal bir altyapı sağlanmaktadır. Biz, hava, kara, deniz ve demiryolları sektörlerinin tamamını geliştirme aşamasını desteklemek, tasarı ve sistemleri aktive ederek mevcut ticaret merkezleri ile yeni ticaret yolları açma arasındaki bağlantıyı ve Suudi Arabistan Krallığının üç kıtada seçkin bir lojistik platform oluşturması için yerini kuvvetlendirmek, şirketler için ideal yatırım ortamları sunarak, sektörün organizatörü ve tasarımcısı rolünü üstleniyoruz” diye konuştu.

Özel iletişim kanalları ile ortaklığa girme isteklerini belirten şirketleri davet eden Hamdan, strateji ortaklığında, mevcut aşama Riyad – Ad Dammam ve Kuzey bölgesine yolcu, ticari mal ve madenler taşıma hizmeti sunmayı içerdiğini belirtti.

Hamdan, Suud toplu taşıma heyeti resmi olarak ortaya koymadan önce özel sektör ile mevcut fırsatları tartışmak için Eylül ayında Riyad’da bir atölye açmayı planladığını söyledi.

Krallıktaki mevcut şehirlerarası demiryollarının uzunluğu 4 bin km ye ulaştığı ayrıca bu ağın 2 bin 500 km artırılması planının bulunduğu bildiriliyor. Krallık mevcut demiryolları ağında yolcu ve ticari mal taşımasında belirgin bir büyüme yaşıyor.