Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Duma’ya yönelik kimyasal silah saldırısını şiddetle kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında Riyad’daki Yemame Sarayı’nda gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında, Doğu Guta’da bulunan Duma’ya yönelik kimyasal saldırı şiddetle kınanırken, Suriye’deki sivillerin korunması talep edildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan’ın, Doğu Guta’da bulunan Duma kentinin maruz kaldığı korkunç kimyasal saldırıya karşı derin endişe duyduğu ve şiddetli bir şekilde kınadığı ifade edildi.

Toplantıda, uluslararası toplumun Suriye’deki sivillerin korunması yönündeki sorumluluğunun altı çizilerek, Cenevre 1 Konferansı Bildirgesi ve BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararına dayanan barışçıl bir çözüm arayışı içinde, masum siviller, kadınlar ve çocukları öldüren, Suriye halkına yönelik trajedileri durdurma çağrısı tekrarlandı.

Kral Selman, Bakanlar Kurulu toplantısının başında, Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz tarafından kendisine gönderilen mektubun içeriğinin yanı sıra İngiliz İşçi Partisi milletvekili John Woodcock ve İngiliz Parlamentosu heyeti ile görüşmesine dair bilgi verdi.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad’ın vekili Dr. İssam bin Said, toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ABD ziyaretinin sonuçlarına yönelik değerlendirmelerde bulunduklarını açıkladı.

Dr. İssam, Suudi Arabistan hükümeti ve halkının, ABD Başkanı Donald Trump’a, hükümetine ve ABD halkına, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın resmi ABD ziyareti esnasında gösterdikleri sıcak karşılama ve cömert misafirperverlikten dolayı takdir ve teşekkürlerini sunduğunu ifade etti.

Dr. Avad’ın vekili, Başkan Trump ve diğer üst düzey yetkililerle yapılan verimli toplantıların, iki ülke arasındaki tarihi ve stratejik ilişkileri derinleştirmeye ve geliştirmeye katkıda bulunacağını vurgulayarak, bu ziyaretin her iki ülke ve halkının çıkarları doğrultusunda çeşitli alanlarda ortak işbirliği bağlarını güçlendireceğini düşündüklerini belirtti.

Toplantıda ayrıca Veliaht Prens’in resmi Fransa ziyaretine de değindiklerini açıklayan Dr. İssam bin Said, Veliaht Prens’in, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Fransa Başbakanı ve bir takım üst düzey yetkili ile yapacağı görüşmelerin iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğine dair umutlarını ifade etti.

BMGK’ya Husi mektubu

Toplantıda, bölgesel ve uluslararası düzeydeki son gelişmeler hakkında bir takım raporları gözden geçirdikleri bilgisini veren Dr. İssam, ayrıca Suudi Arabistan tarafından BMGK’ya sunulan, Yemen Hudeyde limanının batısında yer alan uluslararası sularda Suudi Arabistan’a ait bir petrol tankerine Husiler tarafından düzenlenen saldırının kınanmasının yanında Husiler ve onların destekçisi İran’ın sorumlu tutulması talebinin yer aldığı mektubun içeriğini ele aldıklarını dile getirdi.

Suudi Arabistan’ın, BMGK’ya hitaben gönderdiği mektupta, Husi milislerine yönelik silah kaçakçılığını önlemek için Hudeyde limanını uluslararası gözetim altına almanın öneminin yanı sıra BMGK’nin 2216 ve 2231 sayılı kararlarının hızlı ve kapsamlı bir şekilde uygulanmasını sağlamak için gerekli önlemlerin alınması yönündeki taleplerinin de yer aldığını yineledi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya karşı devam eden ihlallerini, Gazze Şeridi ve diğer tüm Filistin halkına karşı çeşitli saldırılarını kınadıklarını ifade eden Dr. İssam, Suudi Arabistan’ın Filistin meselesine ve Filistin halkının meşru haklarını desteklenmesine ilişkin tutumunun sabit olduğunu söyledi.

Dr. İssam, Suudi Arabistan’ın Almanya’nın Münster kentinde yaşanan saldırıyı kınadığını, Almanya hükümeti ve halkına taziye dileklerinde bulunduğunu da kaydetti.

Toplantıda ayrıca, geçtiğimiz hafta boyunca düzenlenen bazı etkinlikleri değerlendirdiklerini dile getiren Dr. İssam, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’ tarafından düzenlenen ‘Özelleştirme Programlarında Bütünlüğü Korumak ve Yolsuzlukla Mücadele’ başlıklı konferansa da değinildiğini söyledi.

Toplantıda alınan kararlar hakkında bilgi veren Dr. İssam, Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı ile ABD Enerji Bakanlığı arasında temiz fosil yakıtlar ve karbon yönetimi alanında işbirliğini içeren bir mutabakat anlaşmasının onaylandığını duyurdu.

Dr. İssam ayrıca, Suudi Arabistan hükümeti ile Kenya hükümeti arasında ev işçilerinin istihdam edilmesi konusunda bir anlaşmayı da onayladıklarını söyledi.