Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: Filistin halkının yanındayız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Birliği, İsrail yönetiminin Filistinlilere yönelik ihlallerini ele almak üzere bugün daimi temsilciler düzeyinde olağanüstü toplandı.

Filistin’in talebi doğrultusunda ve Suudi Arabistan’ın başkanlığında gerçekleşen toplantı Kuveyt, Mısır, Ürdün, Fas ve Suudi Arabistan tarafından da desteklendi.

Toplantıda, Filistin Toprak Günü’nün 42. yılı münasebetiyle cuma günü ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ adı altında başlayan barışçıl gösterilerde İsrail askerlerinin işlediği suçlar ile Filistin topraklarında devam eden tehlikeli olaylar ele alındı.

Toplantının başkanlığını yürüten Suudi Arabistan Daimi Temsilcisi Vekili Bedir bin Suud el-Tarifi el-Şammari, Suudi Arabistan’ın, Ortadoğu’da kapsamlı ve adil bir barış sağlamayı amaçlayan Arap barış girişimine dayanarak, uluslararası toplum tarafından kabul edilen uluslararası meşruiyet kararlarına uygun olarak başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurma hakkı da dahil Filistin halkının meşru haklarını içeren Filistin davasını her zaman için ön planda tuttuğunu belirtti.

Şammari, ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne katılan silahsız Filistinlilere ateş açan İsrail askerleri tarafından şehit edilenler nedeniyle Filistin hükümeti ve halkına başsağlığı dileklerinde bulundu. Şammari, “Suudi Arabistan hükümeti bu acımasız katliamın yanı sıra uluslararası sözleşmeler ve yasaların açık bir ihlali olan İsrail’in tüm suçlarını şiddetle kınamakta ve uluslararası toplumu bu saldırıları durdurarak Filistin halkını korumak için derhal harekete geçmeye çağırmaktadır” açıklamasında bulundu.

İsrail saldırganlığı karşısında Filistinlilerle dayanışma içinde olduklarını ifade eden el-Şammari, Filistin halkı ve liderlerinin mücadele ve kararlılıklarına da övgüde bulundu.

Arap Birliği Filistin İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Said Ebu Ali, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze Şeridi sınırındaki barışçıl göstericilerde 18 Filistinlinin şehit olmasına ve bin 500’den fazlasının da yaralanmasına neden olan İsrail katliamı hakkındaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade etti.

Said Ebu Ali, uluslararası topluma, İsrail’in bu ihlallerini durdurma ve bir soruşturma komisyonu kurma konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirme çağrısında bulundu.