Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan-Filistin Zirvesi’nin gündemi ‘Kudüs’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, bugün Suudi Arabistan’a Suudi Arabistan resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret, Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile ABD’nin Washington Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıması kararının reddini vurgulamak üzere düzenlendi. Zirvede Suudi Arabistan’ın Filistin ve Kudüs’e yönelik ilkeleri bir kez daha vurgulandı ve ABD’nin hamlesi reddedildi.

Filistin’in Suudi Arabistan Büyükelçisi Abdullah Ağa, Abbas’ın ziyaretinin, Suudi Arabistan ilkelerinin Filistin ve Kudüs’e yönelik sabit konumun ve vaatlerinin vurgulanmasına yönelik olduğunu belirtti Ağa, Filistin ve Suudi Arabistan liderleri arasındaki zirvenin bugün Riyad’da süreceğini kaydetti.

Ağa, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada Mahmud Abbas’ın Riyad’a ziyaretinin eski görüşmelerinin devamı niteliğinde olduğunu ve Suudi Arabistan’ın Filistin’e yönelik daimi sabit tutumu, Filistin ve Kudüs’e yönelik ilkelerini sürdürdüğünü belirtti. Filistin ve Suudi Arabistan Kralı ve Veliaht Prensi ile ilişkilerinin kesilmediğini, zirvenin ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail başkentini Kudüs’e taşıma kararını reddedildiğini vurgulamak için yapılacağının altını çizdi. Ağa, “Kral Selman’ın ABD’ye uyarısı ve nasihatine rağmen ABD’nin Kudüs’e yönelik açıklaması büyük bir kargaşaya neden oldu. Trump, barış sürecinin yanı sıra BM kararlarını ve taraflarını da ezip geçti” ifadesini kullandı.

Filistin halkının vicdanını, vatanseverliğini, İslam’ı ve Arap duruşunu göz önüne alarak bu karara karşı geldiğini belirten Ağa, bazılarının bu hareketi bir Filistin devrimi olarak nitelendirdiğini ancak bunun Trump ve Netanyahu’ya karşı bir dünya devrimi olduğunu kaydetti.

Ağa açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Biz barış istiyoruz. Fakat Netanyahu ve Trump barış istemiyor. Suudi Arabistan’ın Kudüs’e yönelik tutumu açıktır: Kudüs, Kral Selman ve Veliaht Prens’in kalp atışıdır. Her Sudun olduğu gibi, Suudi Arabistan’ın BM’de UNESCO’da ve Cenevre’de tüm uluslararası kurumlarda tutumlarını yıllar boyunca gördük. Daima netti. Krallık, Filistin konusunu, Suudi Arabistan’ın iç ve dış meselesi olarak görüyor. Bu nedenle Krallık, Filistin halkının himayesini bir gün dahi askıya almamıştır.”

Ağa, Filistin-Suudi Arabistan ilişkilerinin çok güçlü olduğunu ve Abbas’ın ziyaretinin bu ilişkileri taçlandırdığını söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin ne maddi ne de siyasi olarak hiçbir zaman değişmeyeceğini vurguladı.

Ağa sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aksa meydanındaki Filistin halkı alfabeyi öğrenmeden önce vatanlarının ekmeğini yemişlerdir. Kudüs başımızın tacı ve kalp atışımızdır. Her Arap ve Müslüman’ın kalp atışıdır. Halk özgürlüğünden vazgeçmedi ve vazgeçmeyecek. Teslim bayrağını asla kaldırmayacak. Filistin halkının umutsuz olacağını düşünüyorlar. Fakat tüm denemeleri başarısız oldu. Filistin devleti güçlüdür ve öyle kalacaktır.”