Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Filistinlilerin uzlaşma çabalarını memnuniyetle karşıladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Riyad’daki el- Yemame Sarayı’nda Bakanlar Kurulu’na başkanlık etti. Bakan el-Avad, Bakanlar Kurulunun bölgesel ve uluslararası olaylar ve gelişmeler hakkında bir dizi rapor hazırlayarak Filistinlilerin uzlaşma çabalarının gelişimini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Toplantının başında, Suudi Arabistan Kralı, Rusya Federasyonu’na yaptığı ziyareti hakkında ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeler ile ilgili bilgi verdi. Ayrıca, üst düzey Rus yetkililer Tataristan, İnguşetya, Çeçenistan ve Başkurdistan cumhuriyetlerinin başkanları ile görüşülerek ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesini isteğinin vurgulandığını belirtti.

Kral, ayrıca Sudan Devlet başkanı Ömer Hasan el- Beşir ilke gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında brifing verdi.

Suudi Arabistan Kralı, Rus yetkililerle yaptığı görüşmelerde uluslararası camianın aşırılık yanlıları ve terörle mücadele çabalarını yoğunlaştırması talebini vurguladığını ifade etti.

Körfez bölgesi ve Ortadoğu’da barış ve istikrara kavuşulması, Yemen, Suriye ve başka yerlerde yaşanan krizlerin de çözülmesi gerektiğini ve İran’ın genişleme politikalarını durdurması, iyi komşuluk ilkelerine uyması ve uluslararası normlara saygı duyması gerektiğinin altını çizdiğini bildirdi. Filistin halkının acısını sona erdirme ve Filistin davası için kapsamlı, adil ve kalıcı bir barış sağlama ihtiyacının üzerinde durulduğunu belirtti. Uluslararası toplumu, Rohingya Müslümanları konusunda kendi sorumluluklarını yüklenmeye davet ettiğini söyledi.

Kral Selman, ayrıca gerçekleştiren ziyaretin çeşitli alanlarda Krallık ve Rusya arasındaki ilişkileri geliştirdiğinin altını çizerken Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Rusya’ya gerçekleştirdiği üçüncü ziyaretin olumlu sonuçlar vermesi ile ulusal ekonomiyi teşvik eden ve ulusal ekonominin tek kaynağı olan petrol bağımlılığından kurtarmak için 2030 Vizyonu’na uygun olarak birçok anlaşmalara imza atıldığını belirtti.

Suudi Enformasyon ve Kültür Bakanı Avad el- Avad, Suudi Arabistan Kralı’nın Rusya’ya gerçekleştirdiği başarılı ziyarete övgüde bulunarak, ikili ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunduğunu bildirdi.

El- Avad, fonların ve bankaların genel denetleme, düzenleme ve yürütme denetimini üstlenmek için ‘Ulusal Kalkınma Fonunu’ kurma emri gibi ülkenin ve vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılayan ve çıkarları doğrultusunda krallık emirleri çıkaran Kral Selman bin Abdulaziz’e şükranlarını sundu.

Bakan el-Avad, Bakanlar Kurulunun bölgesel ve uluslararası olaylar ve gelişmeler hakkında bir dizi rapor hazırlayarak Filistinlilerin uzlaşma çabalarının gelişimini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Suudi hükümetinin çabalarının milli birliğin sağlamlaştırılmasına katkıda bulunacağı yönündeki beklentisini dile getirdi. Filistin saflarını birleştirmeye ve kardeş Filistin halkının isteklerine yanıt vermeye çalıştığını ifade etti.

Konsey, Arap devletleri, Arap ve İslami kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan açıklamalarda Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin silahlı çatışma altındaki çocuklarla ilgili rapor içeriğini tamamen reddettiğini vurguladı.

El-Avad, 2030 Vizyonu uyarınca ekonomik reform programının hedeflerine ulaşılmasında kaydedilen olağanüstü ilerlemeye atıfta bulundu. Konseyin, gündemindeki konuları görüştüğünü ve Şura Konseyi’nin çalışmalarına katıldığı konuları da içerdiğini söyledi.