Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan hac ve umre yapanlara ‘hoş geldiniz’ diyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı, aralarında Katar’ın da bulunduğu dünyanın farklı yerlerinden Suudi Arabistan’a gelen umre ziyaretçilerinin kolaylıkla ibadetlerini yerine getirdiklerini vurguladı.

Bakanlık, aralarında Katar’ın da bulunduğu dünyanın farklı ülkelerinden gelen Kâbe misafirlerine hoş geldiniz mesajı yayınladı.

Hac Bakanlığı ayrıca Hac farizasını yerine getirmek isteyen, Katarlı hacılardan, hava yoluyla gelme izni olanların başka uçuş firmaları ile gelebileceklerini açıkladı.
Bakanlıktan yapılan daha önceki basın açıklamasında bu yıl umre için gelenlerin vize sayısının 6 milyon 750 bine ulaştığını açıklanmıştı. Geçen yıllarla kıyaslandığında bu yılki sayı ise bir rekor sayılmakta.

Suudi Arabistan Hükümeti’nin yaptığı açıklamada Katar Hükümeti ile konsolosluk ilişkileri ve diplomatik ilişkileri kesilmesine rağmen Katarlı hacı ve umre ziyaretçilerine gereken tüm kolaylıkların sağlanacağı belirtildi. Bakanlık, Katarlılar’dan umre ile ilgili ibadetlerini yapmak isteyenlerin, herhangi bir vakitte ve Katar sınırı dışında Doha’nın transit duraklarından geçmeyen herhangi bir sınırdan geçerek umre yapmaya devam edebileceklerini vurguladı.

Açıklamada Katarlı ziyaretçilerin Cidde’de Kral Abdulaziz Havaalanı’na, Medine-i Münevvere’de ise Prens Muhammed bin Abdulaziz Havalanı yoluyla gelebilecekleri belirtildi. Fakat Hac farizasını yerine getirmeye gelince, Katarlılar ve Katar’da ikamet edenlerden elektronik yolla hac kaydı yaptırmış ve Krallıkta hac ve umre işleri ile ilgili bakanlıktan izin almış olanlar, Katar Hükümeti tarafından seçilecek ve Krallığın genel uçuş heyeti tarafından onaylanacak Katar uçuş firmaları dışındaki şirketlerden biriyle hava yoluyla gelebilmesi mümkün. Geliş-gidişleri Cidde’de Kral Abdulaziz Havaalanı ile, Medine-i Münevvere’de ise Prens Muhammed bin Abdulaziz Havaalanıyla sağlanacak. Sadece bu yıl hac mevsiminde daha önce zikredilen uygulamalar ile vize işlemleri gerçekleştirilecek.

Bakanlık, Suudi Arabistan’ın Kâbe’yi ziyarete gelen hacı, umreci ve gezinti için gelen ziyaretçiler için tüm hizmet ve kolaylıkların sağlanacağını vurguladı. Hadimu’l Haremeyni Şerifeyn Hükümetinin ve veliahtının İslam Aleminin farklı bölgelerinden çeşitli ırklardan ve gruplardan hacı, umreci ve ziyaretçileri ağırlamaktan şeref duyacağını belirtti.