Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Hac vazifelerini kolaylaştırmak için çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün Cidde’de toplandı.

Kral Selman, toplantıda dünyanın her yerinden Hac vazifelerini yerine getirmek için kutsal topraklara gelen misafirlerini karşılamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, onlara sunulan hizmetleri geliştirmek adına çabaların sürdüğünü, kutsal mekanlarda Hac vazifelerini huzur ve güvenle yerine getirmelerini kolaylaştıracak gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi.

Yahudi ulus devlet yasası kınandı

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın İsrail Parlamentosu’nun (Knesset), Filistin-İsrail çatışmasına barışçıl bir çözüm bulmayı amaçlayan uluslararası çabaları sekteye uğratacak ‘Yahudi ulus devlet’ yasasını kabul etmesi reddedilerek kınandı.

Bakanlar Kurulunda, söz konusu yasanın ve Filistin halkının ulusal kimliğini yok ederek meşru haklarına zarar veren tüm İsrail girişimlerinin reddedilmesi için uluslararası topluma çağrıda bulunuldu.

BMGK’ya çağrı

Birleşmiş Milletler’in (BM) savaşların mağdur ettiği çocuklara yönelik çabalarının takdir edildiği toplantıda, Suudi Arabistan’ın güvenliği sağlamak ve sivil kaybını en aza indirmek adına alınan tüm tedbirleri desteklediğinin altı çizildi. Bakanlar Kurulu’nda ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK), çocukları ve sivilleri canlı kalkan olarak kullanan İran destekli Husi milislerin kınanması yönünde daha önce yapılan çağrı yinelendi.
Bölgesel ve uluslararası gelişmeler

Kral Selman, Bakanlar Kurulu toplantısında Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki ile Cidde’de yaptığı görüşmenin neticeleri hakkında da bilgi verdi.

Öte yandan Enformasyon Bakanı Dr. Avad el Avad, toplantının ardından Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’ya verdiği demeçte, Bakanlar Kurulu toplantısında bölge ve dünyadaki son gelişmeler hakkında birtakım raporların gözden geçirildiğini aktardı.

Bakan, Suudi Arabistan ile Kuveyt arasında bir koordinasyon meclisinin kurulması yönündeki anlaşmanın imzalandığını söyleyerek, bunun iki kardeş ülke ve halklarının çıkarlarına hizmet edeceğine dikkat çekti.

Dr. Avad, dünyanın en büyük 20 ekonomisinin Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanlarını Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te 20-21 Temmuz tarihinde bir araya getiren G-20 toplantısının ardından yapılan ‘güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeyi desteklemek için mevcut tüm araçları kullanmaya devam edileceği’ taahhüdünün yinelendiği ortak açıklamayı memnuniyetle karşıladıklarını da sözlerine ekledi.

Toplantıda alınan kararlar

Enformasyon Bakanı, toplantıda alınan kararları şöyle sıraladı:

– Suudi Arabistan Tarım Bakanlığı ile Bulgaristan Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığı arasında tarım, hayvancılık ve balıkçılık alanlarında iş birliğini içeren anlaşma onaylanarak, Kraliyet kararnamesi hazırlandı.

– Suudi Arabistan Spor Genel Kurulu ile Yeni Zelanda Spor Otoritesi arasında fiziksel aktivite ve spora katılımının teşvik edilmesine yönelik iş birliği anlaşması onaylandı.

– Suudi Arabistan Genel Denetim Bürosu ve Mısır Merkezi Denetim Organizasyonu arasında çalışma alanlarında iş birliğini içeren anlaşma onaylanarak, Kraliyet kararnamesi hazırlandı.