Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, ‘Hac’ın siyasallaştırılması ile ilgili her türlü çağrıyı reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman bin Abdulaziz’in başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda, Suudi Arabistan’ın, hac ve umrenin af umuduyla Allah’ın davetine icabet edilmesi anlamına geldiğini, bu sebeple de her ne olursa olsun ‘Hac’ı siyasallaştırmayı amaçlayan her türlü çağrıyı reddettiği açıklandı.

Toplantının başlangıcında, Veliaht Prens, Fas Kralı Muhammed el-Sadis bin el-Hasan ile görüşmesi hakkında bilgi verdi. Muhammed bin Selman, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, terörizm ve aşırılıkla mücadele konusunu ele aldıklarını, terör kaynaklarını kurutmak için ortak çaba gerektiği konusunda anlaşmaya vardıklarını ve iki ülkenin bölgedeki istikrar ve güvenliğin sağlanması noktasında çok istekli olduğunu söyledi. Prens, Irak Petrol Bakanı Cabbar El Luaybi ile görüşmesinde de, Suudi Krallığı’nın Irak hükümetinin istikrarı ve ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda çok istekli olduğunu yinelediğini açıkladı.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el Avad, kutsal topraklarda konfor, güvenlik ve barışı en üst seviyede sağlamanın önemine dikkat çekerek, hac hizmetlerinde bulunan çeşitli bakanlıkların ve tüm sektörlerin çalışmalarına devam ettiklerini açıkladı.
El Avad, Muhammed bin Selman’a Riyad’daki 11 bin 680 kişinin yararlandığı 14 yardım kuruluşuna kendi hesabından 23 milyon riyal bağış yaptığı için teşekkür ve takdirlerini sundu.

1438/1439 mali senesinin ikinci çeyreğindeki devlet bütçesinin başarılarına ve performansındaki olumlu gelişmelere değinen el-Avad kamu harcamalarının verimliliğinin arttırdığı, hükümet harcamalarının vatandaşlara sağlanan temel hizmetlerdeki önceliğini korurken, mali açığın düşüşe geçtiğini söyledi.

El-Avad, finansal performansta ilerleme sağlandığını teyid ederek, bunun ulusal dönüşüm programı olan Krallık’ın 2030 Vizyonu’ndaki ekonomik reformlar ve prosedürlerin etkinliğini gösterdiğini açıkladı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın Mısır Ariş’te, Afganistan Mirza Awlang bölgesinde, Pakistan’da bir pazarda ve Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’da bulunan bir restauranta karşı gerçekleştirilen terörist saldırıları şiddetle kınadığını açıkladı. Krallık’ın, terörizm ve aşırılığa karşı duran bu ülkeleri desteklediğini ve dayanışma içinde olduğunun altı bir daha çizildi. Kurul, Suudi Arabistan’ın bu ülke hükümetlerine, halklarına ve kurbanların ailelerine başsağlığı ve yaralılara şifa dilediğini açıkladı.