Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Husilerin küresel ve bölgesel tehlikesi konusunda uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, son yıllarda artan İran destekli Husi milislerinin saldırılarına karşı bölgesel ve uluslararası barışın korunması gerektiğini belirtti.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, bugün öğleden sonra Tebük bölgesindeki NEOM kentinde düzenlenen bakanlar kurulu toplantısına başkanlık etti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, Suudi Arabistan Enformasyon Bakanı Avad el- Avad, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, toplantıda bölgesel ve küresel gelişmelerin ele alındığını belirtti. Avad, Suudi Arabistan’a ait bir petrol tankerinin uluslararası sularda İran destekli Husi milisleri tarafından Hudeyde limanının batısında saldırıya maruz kaldığını fakat olayın Husiler tarafından başarısızlıkla sonuçlandığını ifade etti. Saldırı ile Husilerin bölgede kaos yaymaya çalıştığını belirten Enformasyon Bakanı, petrol tankerlerine yönelik tehditlerin uluslararası deniz ticaretinin özgürlüğüne engel olduğunu vurguladı. Bakan ayrıca, Hudeyde limanın terör saldırıları için bir platform olarak kullanılmasının engellenmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunurken, Husi milislerinin saldırılarına karşı bölgesel ve uluslararası barışın korunması gerektiğini ifade etti.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada son olarak, Suudi Arabistan’ın Pakistan, Afganistan ve Kanada’da meydana gelen terör saldırılarında hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerinde bulunulduğu belirtildi.