Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: Husilerin saldırganlığı İran’ın desteğinin devam ettiğini gösteriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün Riyad’daki Yemame Sarayı’nda düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında Yemen topraklarından Suudi Arabistan’daki yerleşim bölgelerine hedef gözetmeksizin fırlatılan Husi füzelerini etkisiz hale getiren Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetleri’nin başarısına övgüde bulunuldu.

İran destekli Husi milislerinin saldırganlığının, İran rejiminin 2216 ve 2231 sayılı BM kararlarının açık bir ihlali olarak Tahran’ın Husileri desteklemeye devam ettiğini kanıtladığı ifade edildi. Toplantıda, bu eylemlerin İran’ın Yemen ve Suudi Arabistan’daki sivillere yönelik kullanılmak üzere Husi milislerine füze tedarik etmek yoluyla bölgede oynadığı yıkıcı rolü gösterdiği vurgulandı.

Kral Selman, toplantının başında Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah ve Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife ile gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinin yanı sıra Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Denis Sassou Nguesso ile yaptığı görüşmenin içeriğine dair bilgi verdi.

Kral Selman ayrıca Suudi Arabistan’a İran menşeili balistik füzeler fırlatan Husi milislerini kınayan dost ve kardeş ülkelerin liderlerine teşekkür ve takdirlerini iletirken Suudi Arabistan’ın vatandaşlarının güvenliğini ve istikrarını bozmayı hedefleyen herhangi bir düşmanca girişime karşı cevap vereceğini vurguladı.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad’ın vekili Dr. İssam bin Said, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ABD’ye düzenlediği resmi ziyarete değindi. ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmeler sırasında bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarı sağlama çabalarından dolayı Suudi Arabistan’a teşekkürlerini ilettiğini söyledi.

Bakan Said, Trump ve Muhammed bin Selman’ın görüşmeleri esnasında iki ülke arasındaki tarihi dostluk ve stratejik ortaklık ilişkilerine tam bağlılıklarını teyid etmelerinin Bakanlar Kurulu’nda memnuniyetle karşılandığını kaydetti.

Bakan ayrıca Mısır’ın İskenderiye bölgesindeki patlamanın yanı sıra Somali’nin başkenti Mogadişu’da bir otelin önünde gerçekleşen patlama, Afganistan’da patlayıcı yüklü araçla yapılan saldırı ve Fransa’daki rehin alma eyleminin kınandığını bildirdi. Mısır, Somali, Afganistan ve Fransa hükümetleri ve halklarına başsağlığı dileklerinde bulunduklarını söyledi.

Toplantıda Suudi Arabistan’ın şiddet, terör ve aşırılığın tüm biçimlerini reddettiğini yineleyen Dr. İssam söz konusu eylemlerle karşı karşıya kalan dost ve kardeş ülkelerle dayanışma içerisinde olduklarını ve teröre karşı müzadelelerinde yanlarında olduklarını vurguladı.

Bakan, Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Kemerovo şehrindeki AVM’de yaşanan yangın faciası nedeniyle Rus hükümeti ve halkına taziye ve yaralılara acil şifa dileklerinde bulunduklarını belirtti.

Dr. İssam, Bakanlar Kurulu’nda Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı ile Moritanya Kamu Hizmeti İş ve Yönetimin Modernizasyonu Bakanlığı arasında evde çalışan işçilerin istihdamı konusunda bir işbirliği anlaşmasının onaylandığını bildirdi.

Dr. İssam Bakanlar Kurulu’nda ayrıca şu kararların alındığını da açıkladı; Suudi Arabistan ile Kırgız hükümeti arasında tarım, hayvancılık ve balıkçılık alanlarında işbirliği için hazırlanan anlaşma onaylandı ve Kraliyet kararnamesi hazırlandı. Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı ile Tunus Sosyal İşler Bakanlığı arasında sosyal gelişim konusunda işbirliği anlaşması onaylandı. Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı’na bağlı Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komitesi ile Portekiz Ekonomi ve Turizm Bakanlığı arasında kültürel miras alanında işbirliğine yönelik anlaşma onaylandı. Suudi Arabistan ve Ürdün arasında yatırımların karşılıklı teşvikine yönelik anlaşma onaylandı. Suudi Arabistan ve Ukrayna hükümeti arasında hava taşımacılığı hizmetleri alanında işbirliği anlaşması onaylandı.

Bakan ayrıca Kurul’da, Suudi Arabistan’ın içişlerine dair bir dizi karar alındığını da sözlerine ekledi.