Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan ile Güney Afrika işbirliğini artırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ile Cidde’deki Selam Sarayı’nda bir araya geldi.

Görüşmede iki ülke arasındaki işbirliği ile bölgesel ve uluslararası arenadaki son gelişmeler ele alındı.

Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ramaphosa resmi bir törenle karşılanırken, karşılamada birçok üst düzey yetkili de hazır bulundu. Taraflar arasında düzenlenen görüşmeye, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Kral Selman’ın danışmanı ve Mekke Valisi Prens Halid el-Faysal, Güney Afrika tarafından ise Dışişleri, Enerji, Savunma ve İçişleri Bakanları katıldı.

Cyril Ramaphosa, Kral Selman ile görüşme öncesinde Ticaret, Yatırım, Enerji, Sanayi, Maden ve Maliye Bakanları ile Suudi Arabistan Savunma Endüstrileri (SAMI) başkanıyla da çeşitli temaslarda bulundu.

Suudi Arabistan-Güney Afrika İş Konseyi

Toplantıların ardından Ticaret ve Yatırım Bakanı Macit el-Kasabi, Suudi Arabistan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, görüşmelerin ‘Güney Afrika’nın, ortak yatırımlar yoluyla ilaç, sağlık ve madencilik alanlarında yatırım yapma isteği de dahil, ekonomik, ticari ve endüstriyel alanlarda iş birliği’ üzerinde yoğunlaştığını söyledi. Görüşmelerde, iki dost ülke arasındaki karşılıklı ticaret hacminin artırılması için Suudi Arabistan-Güney Afrika İş Konseyi kurulmasının da masaya yatırıldığı belirtildi.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed bin Abdullah el-Cedan, yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin özel ve ayrıcalıklı olduğunu ifade etti. Bakan, Güney Afrika’nın G20 üyesi olduğuna ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin büyük önem arz ettiğine işaret ederek, ‘’G20, Dünya Bankası ve IMF içerisinde işbirliği halindeyiz’’ diye konuştu.

Bakan ayrıca, Güney Afrika’nın finansal ve ekonomik alanlarda 2030 Vizyonu çerçevesinde ülkesinde yatırıma istekli olduğunu belirtti.

Güney Afrika’nın en büyük petrol ihracatçısı

Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid el-Falih, Güney Afrikalı mevkidaşı Jeff Radebe ile yaptığı görüşmenin ardından, Suudi Arabistan’ın yaklaşık 150 bin varille Güney Afrika’nın en büyük petrol ihracatçısı olduğuna dikkat çekti.

El-Falih, Ramaphosa ve Enerji Bakanı Radebe ile görüşmeleri sırasında petrokimya ve rafinerilere yatırım yapma mevzusunun masaya yatırıldığını söyledi. Bakan ayrıca, Güney Afrika’nın, ‘Suudi Arabistan şirketlerinin Güney Afrika’da elektrik üretimine yatırım yapma arzusunu’ dile getirdiğini aktardı.

Savunma alanında işbirliği

Savunma Endüstrileri (SAMI) Başkanı Ahmed el-Hatib ise Güney Afrika Savunma ve Gaziler Bakanı ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, görüşmenin iki ülke arasında savunma sanayi alanındaki işbirliği fırsatları üzerinde yoğunlaştığını ve ileri savunma sistemleri endüstrisinin geliştirilmesinde işbirliği için bir plan hazırlandığını belirtti.

El-Hatib, Suudi Arabistan 2030 Vizyonu çerçevesinde iki ülke arasında savunma sanayi alanında ortak programların uygulanması için görüşmelerin devam edeceğini ifade etti.