Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan ilk sinema yönetmeliğini onayladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el Avad’ın başkanlığındaki Görsel-İşitsel Medya Genel Kurulu bir toplantı düzenleyerek, Suudi Arabistan’ın ilk sinema yönetmeliğini onayladı.

Kurul, ayrıca sinema salonları için lisans şartlarını kabul ederek, piyasaya girmeye hazırlanan uluslararası ve yerel birkaç şirketin ismini de açıkladı.

Suudi Arabistan’da sinema salonları için lisans şartlarının onaylanması, İçişleri, Maliye, Belediye ve Köy İşleri ve Sivil Savunma Bakanlığı gibi çeşitli hükümet organlarının koordinasyon ve işbirliği ile, uluslararası piyasalardaki sinema yönetmeliği ve uygulamalarını göz önünde bulundurarak, tüm koşullar ve sistemik hususlar tamamladıktan sonra gerçekleşti.

Sinema yönetmeliğinde, sinema salonlarının kurulması, sinemaların faaliyetleri ve sinemanın işletilmesi için sabit ve geçici lisans olarak, üç lisans türü tanımlandı.

Ekonomiye katkı sunacak

Sinema sektörünün kültürel ve yaratıcı zenginlik anlamında çok önemli olduğuna değinen Dr. Avad, 30 milyon insanın yaşadığı devasa bir yerel pazarın kapısını açarak, vatandaşlar için yeni istihdam olanakları sağlamasına ek olarak, ülkedeki hizmet ve eğlence sektörü için bir katalizör olacağını ve ekonomik çeşitlendirme hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Uygun ve olumlu içeriğin üretilmesini destekleyerek, rekabetçi bir medya endüstrisi yaratmayı amaçladıklarına dikkat çeken Bakan, Suudi Arabistan’da sinemaların yeniden faaliyete geçmesinin, kültürel ekonomiyi inşa etme ve kültürel dokuyu canlandırmaya yönelik önemli bir dönüm noktası olacağını kaydetti.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad’ın başkanlığındaki Görsel-İşitsel Medya Genel Kurulu, 11 Aralık 2017’de, 2030 Vizyonu’na uygun olarak, yeni alanlarda istihdam fırsatları yaratmak, medya ve kültürel faaliyetleri desteklemek ve ekonomik çeşitliliği teşvik etmek için sinema salonları açmak isteyenlere lisans verme kararını onaylamıştı.