Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: İnsan haklarını koruma çabalarına devam edeceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad’daki Yemame Sarayı’nda bugün gerçekleşen ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın uluslararası insan hakları örgütleriyle işbirliği içinde, insan haklarını korumak için gösterdiği çabalara devam edeceği vurgulandı.

Suudi Arabistan’da insana ve kalkınmaya odaklanarak, ilerleme ve refaha doğru nitelikli bir sıçramaya tanık olunduğu belirtilen Bakanlar Kurulu’nda insanı ve onuru koruyan İslam hukukunun hükümlerine göre ırk, renk veya cinsiyet gözetilmeksizin insan haklarının korunacağının altı çizildi.

Kurul’da bölgedeki ve dünyadaki son gelişmeler gözden geçirilirken Suudi Arabistan’ın İsviçre’nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 37. oturumuna katılımı da gündeme geldi.

Kral Selman, toplantının başında, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’tan gelen mektubun içeriğinin yanı sıra, Irak Başbakanı Haydar İbadi ile yaptığı telefon görüşmesi, Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve Tunus İçişleri Bakanı Lütfi İbrahim ile yaptığı görüşmelerin sonuçlarına dair Bakanlar Kurulu’na bilgi verdi.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı adına açıklama yapan Sivil Hizmet Bakanı Süleyman el Hamdan, Bakanlar Kurulu’nda Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Mısır ziyaretinin Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile yaptığı görüşmelerin ve imzalanan anlaşmaların sonuçlarının gözden geçirildiğini ve iki ülke arasındaki stratejik ilişkilerin derinliğine dikkat çekildiğini kaydetti.

El Hamdan, Bakanlar Kurulu’nda Bahreyn’in terörle mücadele çabalarının neticesinde İran Devrim Muhafızları tarafından kurulan bir terör örgütüne bağlı 116 teröristi yakalamasından övgüyle bahsedildiğini söyledi.

Bakan ayrıca, kuşatma altındaki Doğu Guta’da, rejim ve onunla işbirliği yapan milislerin ağır ve kimyasal silahlarla sivilleri bombalaması ve insani yardımların erişiminin engellenmesi gibi insan hakları ihlallerini kınadıklarını belirtti. Hasta ve yaralıların tahliyesinin yanı sıra insani yardım sağlanmasına izin veren ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) oy birliği ile alınan 2401 sayılı ateşkes kararının hemen uygulanması talebinde bulunduklarını kaydetti.

El Hamdan toplantıda Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’daki Fransa Büyükelçiliği’ne yapılan saldırıyı kınadıklarını, Burkina Faso hükümetine ve mağdurların ailelerine başsağlığı dileklerini sunduklarını söyledi.

Kurul’da ülke gündemindeki konuların da gözden geçirildiğini ifade eden el Hamdan, Suudi Arabistan Fikri Mülkiyet Hakları Komisyonu ile ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi arasında fikri mülkiyet alanında işbirliği için hazırlanan mutabakatın imzalandığını duyurdu. Ayrıca Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Mineral Kaynakları Bakanlığı ile İngiltere arasında temiz enerji alanında işbirliği için hazırlanan mutabakata da imzaların atıldığını kaydetti.

El Hamdan, Bakanlar Kurulu’nda ayrıca Suudi Arabistan Eğlence Genel Müdürlüğü ile İngiltere Dijital İşler, Kültür, Enformasyon ve Spor Bakanlığı arasında eğlence alanında yapılan işbirliği mutabakatının onaylandığını belirtti. Buna ilaveten Suudi Arabistan Genel Sivil Havacılık Otoritesi ile İngiltere Ulaştırma Bakanlığı arasında sivil havacılık güvenliği alanında işbirliğini içeren mutabakatın onaylanarak imzalandığını da sözlerine ekledi.