Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan ‘insansız hava aracı’ üretmeye başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bilim ve Teknoloji Şehri Başkanı Prens Dr. Turki bin Suud bin Muhammed, stratejik donanımlara sahip ‘El-Nawras’ın uçuş testinden başarıyla geçtiğini vurguladı. Prens, üç uçaktan oluşan ‘Nawras’ insansız hava aracı uçuş sisteminin, ortak görevleri yerine getirmek adına başarılı olduğunu söyledi.

Bu uçaklar, uçuş süresi 30 saate kadar çıkan insansız hava araçlarından sayılıyor. Bu proje, 2030 Krallık vizyonuna dayanan, 2020 ulusal dönüşüm programındaki şehir projelerinin bir parçası olacak.

Kral Abdulaziz’in Bilim ve Teknoloji Şehri Başkanı, uçağın istasyonlar arası bilgi transferinde kullanıldığı büyük mesafelere uçuş gerçekleştirmek için yapıldığını söyledi. Gece-gündüz yüksek çözünürlüklü görüntülere sahip kameralarla donatıldığını, farklı yükler taşıyabildiğini ve uydularla da çalışabildiğini belirtti.

Prens Dr. Turki bin Suud bin Muhammed, bu oluşumun askeri alanda da kullanılabileceğini, çalışma esnekliği sağladığını ve uçaklardan birinin hava fotoğrafçılığı için kullanılabileceğini söyledi.