Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, İran tehdidine karşı ABD’nin tutumuna övgüde bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında Riyad’daki Yemame Sarayı’nda bugün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında, İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştırma tehdidine karşı ABD’nin tutumuna övgüde bulunuldu.

Kral Selman, toplantının başında ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinin içeriğine dair bilgi verdi.

Görüşmesinde, Suudi Arabistan’ın Filistin meselesi konusundaki kararlılığını yineleyen Kral Selman, Trump’ın da Veliaht Prens’in ABD ziyaretine değinerek, iki dost ülkeye yarar sağlayan önemli anlaşmaların imzalanmasını takdirle karşıladığını söylediğini belirtti.

ABD’nin İran tutumuna övgü

Kral Selman, Bakanlar Kurulu toplantısında, İran’ın desteği ile saldırılarına devam eden Husilere karşı güçlü bir duruş sergilemenin yanı sıra İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştırma tehdidine karşı duran ABD tutumuna övgüde bulundu.

Toplantıda Suudi Arabistan’ın, Irak ve Suriye’deki terör örgütleri ile mücadeleye yönelik uluslararası çabaların ve Suriye krizine çözüm bulma ihtiyacının koordine edilmesi yönündeki çalışmalarının yanı sıra Yemen krizine siyasi bir çözüm bulma ve Yemen halkına insani yardım sağlama çabaları da ele alındı.

Sisi’ye tebrik

Mısır Cumhurbaşkanı Abdufettah Sisi ile yaptığı telefon görüşmesinin içeriğine de değinen Kral Selman, Mısır halkının güvenini yeniden kazanan Sisi’yi cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferine dair tebrik ettiğini dile getirdi.

Yurtdışında eğitim gören öğrencilere ekstra burs

Toplantının ardından açıklama yapan Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad’ın vekili Dr. İssam bin Said, Bakanlar Kurulu’nun dünyanın tüm ülkelerinde eğitim gören öğrencilere ekstra burs verilmesi kararlarından dolayı Kral Selman’a ve bu konuda öneride bulunan Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a takdir ve şükranlarını ifade ettiğini söyledi.

Veliaht Prens – Guterres görüşmesi değerlendirildi

Dr. İssam, toplantıda Veliaht Prens’in Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile New York’ta yaptığı görüşmesinde dile getirdiği, ‘hukukun üstünlüğü ve BM kararlarının uygulanmasının önemi, Suudi Arabistan’ın çıkarlarını savunması ve Ortadoğu’daki müttefikleri ile bölgenin güvenlik ve istikrarını sağlamadaki çabalarını sürdürmesi’ konuların değerlendirildiğini iletti.

Vekil Dr. İssam, toplantıda ayrıca, Veliaht Prens’in, 2018 yılında ‘Yemen BM İnsani Yardım Planı’nın desteklenmesi ve finanse edilmesi’ amacıyla Suudi Arabistan, BAE ve BM arasında imzalanan ortak yürütme programı anlaşmasının ardından New York’ta Guterres’e sunduğu 1 milyar dolarlık bağış konusuna da değinildiğini kaydetti.

Muhammed bin Selman ve beraberindeki heyetin ABD’ye yaptıkları ziyarette uluslararası dev şirketlerin başkan ve yöneticileri ile ticaret, yatırım ve teknik işbirliği fırsatlarını geliştirmek amacıyla toplantılar gerçekleştirdiğini belirten Dr. İssam, Bakanlar Kurulu’nda bu toplantıların ardından imzalanan anlaşmaların, özellikle de güneş enerjisi alanında dünyanın en büyüğü olacak ‘2030 Güneş Enerjisi Projesi’nin ekonomik tabanı çeşitlendirmeye katkıda bulunacağı fikrinin dile getirildiğini söyledi.

Toplantıda Suudi Arabistan hükümeti ile Fransa hükümeti arasında el-Ula ilindeki kültür, tarihi miras, turizm, ekonomi ve insani kalkınma konularında hazırlanan işbirliği anlaşmasının onaylandığı bilgisini de veren Dr. İssam, Suudi Arabistan’ın iç işlerine dair bir takım kararlar alındığını da açıkladı.