Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: İran, Yemen’deki güvenliğin bozulmasından sorumlu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Riyad’daki Yemame Sarayı’nda, Kral Selman bin Abdulaziz’in başkanlık yaptığı Bakanlar Kurulu toplantısında, Arap koalisyonuna üye ülkelerin Genelkurmay Başkanları ve Dışişleri Bakanları’nın katıldığı toplantıda aldıkları kararlara dair bir açıklama yaptı.

Suudi Arabistan, koalisyon ülkelerinin Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı kararı uyarınca, Yemen’deki meşruiyete, darbecilere karşı siyasi ve askeri açıdan destek verdiklerini, silahlarla militanları desteklediği için İran rejimini kınayarak, bölgenin güvenliğinin bozulmasından sorumlu olduğunu açıkladı.

Kral Selman, toplantının başında Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir ve Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile yaptığı görüşmeler hakkında kurula bilgi verdi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, toplantıda yaptığı konuşmada, Suudi halkının iradesi ve kararlılığı ile Riyad’da gerçekleşen Geleceğin Yatırım Girişimi Forumu’na olan katkısını dile getirdi.

Suudi Kültür ve Enformasyon Bakanı Avad el-Avad, Veliaht Prensin, türünün ilk örneği olan ‘Neom’ Projesi’ni açıklamasından sonra, Arap ve uluslararası kamuoyunda geniş yankı uyandırmasından dolayı memnun olduklarını ifade etti.

El-Avad, 2030 Vizyonu ve Neom Projesi’nin, Suudi Arabistan’ı bölgenin merkezi ve İslam dünyasının kalbi haline getirme eğilimini güçlendireceğini söyledi.

Bakan, Kamu Yatırım Fonu tarafından 2018-2020 dönemi için başlatılan, dört temel hedefe katkıda bulunacak 30 girişimi kapsıyan programa övgüde bulundu.

Bakanlar Kurulu, Bahreyn’de ve Somali’nin başkenti Mogadişu’da yapılan terör saldırılarını kınadı.