Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Suudi Arabistan İran’a cevap hakkını uygun zamanda kullanacak” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, ülkesinin güvenliğini hedef alan herhangi bir saldırıya izin vermeyeceğini vurgulayarak, “Bölgedeki İran müdahalelerinin komşu ülkelerin güvenliğine zarar vermekte ve uluslararası barış ve güvenliği etkilemekte. Ulusal güvenliğimizi ihlal edecek herhangi bir müdahaleye asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Cubeyr, “Suudi Arabistan, İran’ın yaptığı düşmanlığa cevap verme hakkını uygun bir zaman için saklı tutuyor” dedi.

Yemen’de savaşın Suudi Arabistan’a yönelik düşmanlığa dönüştüğünü söyleyen Cubeyr BM anlaşmasının 51. maddesine göre topraklarını ve halkını savunma haklarının bulunduğunu vurguladı.

“İran’ın ulusal güvenliğimizi tehdit etmesine asla izin vermeyeceğiz”

Cubeyr, Twitter yaptığı açıklamada şunları dile getirdi, “İran terörizmi masum insanları ve çocukları öldürmeye ve uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ediyor. Teröristlerin, Husi milisleri Yemen’i yok etmek için bir araç olarak kullandıkları her geçen gün daha da açık bir hale geliyor. Suudi Arabistan, İran’ın yaptığı düşmanlığa cevap verme hakkını uygun bir zaman için saklı tutuyor. Terörizme ve onu finanse edenlere karşı hoşgörümüzün bulunmadığının altını çiziyoruz. İran’ın ulusal güvenliğimizi tehdit etmesine asla izin vermeyeceğiz.”

Öte yandan Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed el Halife Twitter hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi, “ İran bölge için milisleriyle, gruplarıyla gerçek bir tehdittir. Lübnan’da Hizbullah terörü, Irak’ta Haşdi Şabi ve Ehl-i Hak örgütüyle yaptıkları bunun delilidir. İran bölgede devlet terörü uygulamakta ve Arap ülkelerinde fitne çıkartmaktadır. Bu nedenle İran’ın direnci kırılmalı ve İran tehlikesiyle mücadele edilmelidir.”

Bu arada Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon, cumartesi günü Yemen’de Husi kontrolündeki bölgeden Riyad’ı hedef alan balistik füze saldırısı sonrası, Yemen ile kara, deniz ve hava sınırlarını geçici olarak kapatıldığını duyurmuştu. Yardımların ise geçişine engel olunmayacak.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Yemen’den atılan ve 900 kilometreyi aşan menzile sahip balistik füzenin, İran tarafından Husi milislerine verildiği söylendi. 22 Temmuz’da atılan füzeyle birlikte son atılan füze parçalarının teknik incelemesi sonrasında uzmanlar füzelerin İran tarafından yapıldığı ve Suud halkına karşı kullanılmak üzere Yemen’e getirildiği belirtildi.

İran, BM’in 2216 sayılı maddesine aykırı hareket ediyor

Suudlu yetkililer, İran’ın Husi milislerinini silahlandırarak BM’in 2216 sayılı maddesine aykırı hareket ettiğini söylediler. İran’ın Husilere desteğini bölge istikrarını tehdit eden açık bir düşmanlık olarak niteleyen açıklamada “ Bu tehditlere karşı Suud Hükümeti BM’nin 55.maddesi uyarınca kendini savunma hakkına sahiptir ve Suudi Arabistan İran’ın saldırılarına cevap verme hakkını uygun bir zaman için saklı tutmaktadır” dendi.

Yardımlar engellenmeyecek

Koalisyon güçlerinin yaptığı açıklamada İran’dan Husi milislerine gönderilen füze ve askeri mühimmatların Yemen’e girişini engellenmesiye ilgili teftiş sorunlarını gidermek için geçici olarak hava, kara ve deniz yollarının kapatıldığı ifade edildi. Ülkeye yardımların girişine ise engel olunmayacağı bir kez vurgulandı.

Koalisyon Kuvvetler Komutanlığı, tüm birimlerine Yemen’deki geçiş noktalarındaki teftiş kurallarına uyma çağrısında bulundu. Bu kurallara uymayanlara yönelik her türlü tedbirin de alınacağı açıklandı. Yemen halkının ve sivil grupların kardeş olduğu belirtilen açıklamada diplomatik amaçla gelen kişilerin koalisyonun hakimiyeti altında olmayan çatışma bölgelerinde bulunmama çağrısında bulunuldu.

Koasliyon Komutanlığı uluslararası güçleri ve Güvenlik Konseyini BM’nin 2216 sayılı kararına uygun tüm icraatları uygulamaya çağırdı.