Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, İran’ın ‘Ahvaz’ suçlamasını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, İran’ın, Ahvaz kentindeki silahlı saldırıya dair Riyad’a yönelttiği suçlamaları reddetti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi bir kaynak, Riyad’ın diğer ülkelerin iç işlerine karışmama siyasetine sahip olduğunu, kendi ülkesinin iç işlerine karışılmasını da tamamen reddettiği ve buna karşılık müdahale edenin İran rejiminin ta kendisi olduğunu belirtti. Kaynak yaptığı açıklamada, kuruluşundan bu yana İran rejiminin, komşu ülkelerin iç işlerine karışarak, bölge ve dünyadaki terörizmin sponsorluğunu üstlendiğini ifade etti.

İran rejimi, geçtiğimiz günlerde de Suudi Arabistan’ı ekonomilerini çökertmekle suçlamıştı. Ekonomik sıkıntılar halkı sokağa dökerken, birçok ülke ve üst düzey yetkili, ülke ekonomisinin kötülemesinin nedenini İran’ın izlemiş olduğu yanlış politika olarak değerlendiriyor.

Şarku’l Avsat’ın bölgedeki kaynaklardan edindiği bilgilere göre vatandaşlar, İran rejiminin yeni bir yaklaşım benimseyerek sorumlu bir devlet gibi hareket etmesi ve terörist gruplara destek olmak yerine kendi halkının refah ve istikrarı için çaba sarf etmesi gerektiğini düşünüyorlar.