Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan İslami İşler Bakanlığı’ndan bir heyet Papa ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslami davet ve irşad işlerinden sorumlu resmi bir heyet, Papa Franciscus ile bir araya geldi. İslami İşler Bakanlığı danışmanı Abdullah Lahidan; ziyaretin barış ve birlikte yaşam için çağrıda bulunmasının yanı sıra dinler ile terörizm arasında bağlantı kurmayı reddeden Papa’nın samimi açıklamaları ve ifadelerinin takdir edilmesi için gerçekleştiğini vurguladı. Ayrıca heyet, dinler ve kültürler arasında diyalog kültürünün yaygınlaştırılması ve barış içinde birlikte yaşama arzusunu vurguladı.

Heyet, Kral Selman’ın 2007 yılında Papa 16. Benedictus ile bir araya geldiği ziyareti işaret etti. Papa 16. Benedictus ile ziyaret sırasında, tüm dünya halklarının güvenlik, barış ve istikrar sağlamak amacıyla dinler ve medeniyetler arasındaki diyalogun önemine dair yapılan anlaşmaya değindi. Ayrıca heyet, Suudi Arabistan ve Vatikan tarafından sürdürülen tutarlı bir politika olduğunu vurgulayarak, farklı ülkelerden gelen İslam alimlerinin 2008’de Mekke’de düzenlenen konferansta bu politikayı onayladığını hatırlattı.

Yılda 15 milyon hacı adayı Suudi Arabistan’a gidiyor

Heyet görüşmede, Arabistan ve Vatikan’ın dini rollerinin büyük olduğunu, günde 5 defa 1 buçuk milyardan fazla Müslümanın Mekke’ye yöneldiğini, yılda 15 milyon hacı adayının Suudi Arabistan’a gittiğini ifade etti. İki tarafında ılımlı siyasetlerinden edindikleri uluslararası politik ağırlıktan duyduğu memnuniyetin yanı sıra, iki taraf arasında yapılan anlaşmalara ve sözleşmelere duyduğu saygıyı dile getirdi.

Suudi Arabistan çabalarıyla kurulan, Kralı Abdullah Bin Abdulaziz Dinler ve Kültürlerarası Diyalog Merkezi’ne İspanya, Avusturya ve Vatikan’dan temsilciler katıldı. Suudi Arabistan’ın dünya barışına verdiği destek, Malezya’da Kral Selman Küresel Barış Merkezi kurulmasıyla ve Kral Selman’ın barış için iletişime verdiği önemden dolayı düzenlediği toplantılar ve gezilerle devam etti.