Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan israfın nedenlerini araştırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’da gıda israfının nedenleri ve bunun önüne nasıl geçileceği konusu, dün düzenlenen çalıştayda masaya yatırıldı.

Suudi Arabistan Hububat Genel Kurumu, İmam Muhammed bin Suud Üniversitesi ile işbirliğinde dün “Üretimden Satışa Gıda Zayiatlarının Nedenleri: Sebepler ve Çözümler” başlıklı bir çalıştay düzenledi.

Kral Abdulaziz Ulusal Diyalog Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştaya tarım projeleri sahipleri, çiftçiler, üretim ve kalite mühendisleri ile gıda endüstrisi uzmanları katıldı.

Suudi Arabistan’da gıda israfının azaltılmasına yönelik ulusal programının ilk aşamasında düzenlenen ikinci çalıştayın, sürdürülebilir kalkınma alanında ülkenin 2030 Vizyonuna ulaşma yolunda atılan adımlardan biri olduğu ifade edildi.

Araştırmayı yürüten akademisyen Dr. Abdurrahman el-Harif, gıda israfının ekonomik, sosyal ve kültürel nedenlerini incelemeyi ve israftan kaynaklanan ekonomik zararları tespit ederek bunları azaltmak için öneriler sunmayı amaçladıklarını belirtti.

Çalıştayın ülkedeki gıda israfını azaltmaya yönelik ulusal programın ilk aşaması olduğunu vurgulayan Program Müdürü Zeyd el-Şebanat, özellikle buğday, un, ekmek, pirinç, hurma, sebze ve meyvelerin yanı sıra kırmızı ve beyaz et gibi gıdalarda israfı azaltacak politikalar belirlemenin hedeflediğini dile getirdi.

El-Şebanat, İslam dininin israfı reddettiğine işaret ederek, Müslümanların gıda israfına yol açan davranışları terk etmesi gerektiğinin altını çizdi.