Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, kadınların araba kullanmasına yönelik düzenlemeleri tamamladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi yetkililer, kadınların araba kullanmaları ile ilgili gerekli düzenleme çalışmalarının tamamlanarak, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in onayına sunulduğunu duyurdu.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Güvenlik Sözcüsü Tümgeneral Mansur el-Turki, Riyad’da düzenlediği basın toplantısında, Kral Selman’ın talimatıyla oluşturulan komisyonların yanı sıra Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın konuyla ilgili şeriat ve yönetmeliklere uygun olarak gerekli düzenlemeleri yerine getirdiklerini belirtti. Turki, yapılan yeni trafik yönetmelikleri ve düzenlemelerinin hem erkek hem de kadınları kapsadığını vurguladı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, sürücü belgesi almaya hak kazanan kadınların şehir içinde ve dışında sürüş hakkına sahip olduklarını belirtti.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef ise, yaptığı açıklamada, trafik takip ve geliştirme adında çok sayıda emniyet amiri ve trafik uzmanının üyesi olduğu bir komisyon oluşturulduğunu söyledi. Komisyonun kısa sürede trafik geliştirme prosedürlerini geliştirdiğine ve yol güvenliği seviyesini yükseltebildiğine dikkat çekti. Ayrıca, komisyonun, sürücülerin bu yeni sürece uyum sağlaması, yollarda gelişmiş sistemlerin uygulanması, sürücülerin yollardaki davranışlarının düzenlenmesi ve değerlendirilmesi, trafik kuralları ve yönetmeliklerine uyulmasını sağlamak için çalıştığı belirtildi.

Suudi Arabistan Trafik Genel Müdürü Tuğgeneral Muhammed el-Bessami, yaptığı açıklamada, şu anda düzenlemeler ve sistemin oluşturulması üzerinde çalışıldığını söyledi.

El-Bessami, “Araba kullanan kadının iyi bir örnek olması bekleniyor. Bununla birlikte herhangi bir kazaya ya da trafik ihlaline karışan kadınlar hakkında işlemlerin yapılması için Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı ile ilk koordinasyonumuzu kurduk” ifadelerini kullandı.

Bir kadının başka bir ülkede aldığı ehliyetin, Suudi Arabistan’da geçerlilik kazanması için değiştirilmesi gerektiğini belirten el-Bessami, önemli olanın yollarda güvenli ve başarılı bir sürüş sağlanması olduğunu söyledi. Kamu güvenliğini etkileyen suçlar dahil olmak üzere para cezaları ve trafik ihlallerini gözden geçirileceğini dile getiren el-Bessami, yeni gereksinimlerin, gerçek bir mekanizmanın oluşturulmasına ihtiyaç duyduğunu, kamu güvenliğinin sağlanması ve yeni sisteme uyum için ehliyet kurslarının yeni yönetmeliklere göre düzenlenmesinin bir kazanım olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığı’ndan Tümgeneral Bessam Atiyye, yaptığı açıklamada, 2016 yılı sonundan bu yana 160 binin üzerinde trafik kazası kaydedildiğini ve bu kazaların yüzde 79’unun şehirlerarası yollarda meydana geldiği ve 30 bin kişinin yaralandığı, 7 bin kişinin ise hayatını kaybettiğini belirtti. Kazalarda hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasının 18 ila 30 yaş arasındaki genç insanlar olduğunu aktaran Atiyye, trafik kazalarının maddi ve beşeri kayıplara yol açmasının yanı sıra, sosyal ve psikolojik sorunlara da neden olduğunu belirtti.