Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu ‘Acwa Power’ın yüzde 15.2’sini aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) bugün, uluslararası su ve enerji işleri şirketi Acwa Power’ın yüzde 15.2’lik hissesini resmi olarak satın aldığını duyurdu.

PIF ve Acwa Power tarafından yapılan resmi açıklamalara göre, satın alınan hisse, 2013 yılında Acwa Power’ın yüzde 9.78’lik hissesine yatırım yapan PIF’in tamamına sahip olduğu Suudi Arabistan Yatırım Şirketi’nin (Sanabil Yatırım) payına eklendi. Böylece PIF’in doğrudan ve dolaylı olarak Acwa Power Şirketi’nde sahip olduğu toplam pay yüzde 24.98’e çıktı.

Yatırım, Suudi Arabistan’ın yenilikçi işletmeleri ve şirketlerinin büyümesini desteklemek, yeni sektörler oluşturulması ve geliştirilmesinin yanı sıra uzun vadeli, önemli getiriler elde etmeyi amaçlayan PIF’in programına uygun bir adım olarak değerlendiriliyor.

“Güçlü bir sermayeye sahip”

PIF Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Acwa Power’da, uzun vadeli, önemli bir büyüme potansiyeli bulduk. Güçlü bir sermayeye sahip olmasının yanı sıra hem yurt içinde hem de uluslararası arenada yenilikçi projelere imza atan şirketi, uzun vadede stratejik bir yatırım olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Acwa Power Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Abunayyan ise, “PIF’in bu yatırımı onaylaması, şirketin Suudi Arabistan ekonomisinde oynadığı merkezi rolü ve 2030 Vizyonu hedeflerini gerçekleştirmeye yönelik başarılı uluslararası açılımlarının altını çiziyor. Bu yatırım, şirketimize yerel ve uluslararası pazarlarda kullanabileceği muazzam ve gerçek büyüme fırsatları sunuyor” şeklinde konuştu.

Önemli projelere imza attılar

Yenilenebilir enerji sektöründe uzun bir deneyime sahip Acwa Power, son olarak Suudi Arabistan’daki ilk güneş enerjisi projesi olan 300 megavatlık güneş enerjisi santrali Sakaka’da KWh başına 2.34 sent ile dünyanın en düşük maliyetini elde etti.